Rotria

KSIĘSTWA => Księstwo Mediolanu => Archiwum Książęce => Wątek zaczęty przez: Vincenzo Botticelli w Sobota, 07 Cze 2014, 18:09:14

Tytuł: Posiadłość książęca
Wiadomość wysłana przez: Vincenzo Botticelli w Sobota, 07 Cze 2014, 18:09:14
Pałac Książęcy w Mediolanie


(http://i.imgur.com/TZaWCe3.jpg)

Późnobarokowy Pałac Księcia Mediolanu znajduje się na obrzeżach stolicy księstwa. Przepiękny zespół złotych budynków oblewanych z dwóch stron fontannami i zielenią przykuwa każde oko. Siedziba Księcia została wzniesiona w latach 1711-1728, budowę rozpoczęto od razu po zakończeniu remontu Katedry Narodzin Przenajświętszej Maryi Panny. Nad budową czuwał austriacki budowniczy Matthäusa Daniela Pöppelmann, który na życzenie ówczesnego Księcia Mediolanu kierował budową Zwinger, aby powstało "Mediolańskie Koloseum". W latach 1847-1857 pałac gruntownie został przebudowany, stajnię książęcą zamieniono w zbrojownię, gdzie do dziś trzymane są arcydzieła broni z całego v-świata.

(http://esphoto980x880.mnstatic.com/palacio-de-zwinger_448553.jpg)

Cały budynek otoczony jest licznymi rzeźbami aniołków i kwiatów dzieła Balthasara Permosera, najbliższego współpracownika Pöppelmanna. Powstawiane w nisze figury mitologii greckiej i rzymskiej mają na celu ukazać pałac jako "widowisko artystyczne". Liczne ślimacznice i motywy roślinne wręcz okalają okazałą budowlę, która jest perłą budownictwa barokowego. Na szczególną uwagę zasługuje płaskorzeźba znajdująca się pod dachem Bramy Książęcej - jest to twarz Marii Klementyny Habsburg d'Este, ówczesnej księżniczki Mediolanu. 

(http://i.imgur.com/vaYTezs.png)