Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - x. Giuseppe Bertelli

Strony: 1 [2] 3 4 ... 8
16
II Sobór Florencki / Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« dnia: Piątek, 08 Maj 2015, 10:47:45 »
Zyskają? Czyli zakłada Eminencja, że wszystko jest już ustalone?

17
II Sobór Florencki / Odp: Dysputa II: Nowa bulla zasadnicza
« dnia: Środa, 06 Maj 2015, 18:37:34 »
No to po co jest Sobór jeżeli wszystko jest już z góry ustalone?

18
II Sobór Florencki / Odp: Dysputa II: Nowa bulla zasadnicza
« dnia: Środa, 06 Maj 2015, 17:29:56 »
Czcigodni Ojcowie Soborowi!

Na początku chciałbym nawiązać do nazwy. Mandatum novum - nowe przykazanie. W budowie słowotwórczej tego wyrazu możemy wyodrębnić wyraz podstawowy, którym jest przykazać. Co zatem znaczy owo przykazać? Znaczy to wydać rozkaz, kazać. Bulla jest niejako rozkazem, ale niektórzy mogą uważać, że ma ono raczej zabarwienie pejoratywne. Może się więc źle kojarzyć. Według mnie bardziej znamienną nazwą będą słowa przewodnie encykliki Leona XIII, "Rerum Novarum" - rzeczom nowym, przemianom.

Co z Kurią? Czy nie będzie już miała władzy ustawodawczej? Czy Patriarcha stanie się władcą absolutnym? Co z obywatelami? Czy nie będą już mieli prawa głosu?

Kolejnym pytaniem, które nasuwa się po przeczytaniu owej bulli, jest fakt, iż mamy mieć nowe godło i herb? Czy nie możemy mieć tylko herbu, albo tylko godła? Nie widzę potrzeby, żeby istniały oba rodzaje. Nawet w realnych państwach nie jest to praktykowane.

W artykule 6 powyższej bulli napisane jest o źródłach prawa zwyczajowego? Czy będą one spisane? W artykule 10 brakuje mi wspomnienia o przysiędze obywatelskiej względem Patriarchy. Dlaczego prawa i obowiązki zostały tak mocno okrojone? Gdzie podział się rozdział traktujący o Kościele Rotryjskim? Nie podoba mi się pomysł o Kancelarii Apostolskiej. Dlaczego jej skład został okrojony? Co z kulturą i wojskiem?

Wnoszę o powołanie Komisji, której celem będzie przygotowanie nowego projektu tej ustawy zasadniczej.

19
Ale państwa nie tworzy jednostka, a ogół obywateli ;)

20
Eminencjo Legacie

Czyżby zamach na wolność? Jak mamy budować III Rotrię? Na absolutyzmie, czy na współpracy. Popieram wniosek Eminencji Manciniego.

21
Wasza Świątobliwość!
Ojcowie Soborowi!


Na wstępie chciałbym powiedzieć, iż cieszy mnie niezmiernie zwołanie Soboru. Tak jak mój przedmówca, Eminencja Mancini, uważam, że to Ojcowie Soborowi powinni wspólnie stworzyć listę tematów, o których to Święty Sobór będzie dyskutował, jak zgadzam się ze słowami mówiącymi o  utworzeniu Komisji, które stworzyłyby odpowiednie akty prawne.

Nie mogę się zgodzić i ubolewam nad pomysłami traktującymi o dopuszczeniu do obrad wiernych z państw ościennych. W obradach powinni wziąć udział tylko i wyłącznie obywatele Rotrii oraz duchowni. Powinniśmy również pomyśleć o przedstawicielach Kościoła Aguriańskiego. Bądź co bądź Sobór dotyczy przede wszystkim Rotrii, a nie Trizondalu, czy Surmenii. Ojciec Święty raczył zauważyć, że decydowanie w tak ważnych sprawach przez osoby postronne napawa lękiem o przyszłość Stolicy Apostolskiej. Również udział w debacie napawa lękiem, bo w pewnym stopniu i tak jest to wpływem na decyzje soborowe.

22
Pałac Kwirynalski / Odp: Prośba narodu trizondalskiego
« dnia: Poniedziałek, 04 Maj 2015, 22:39:45 »
Trochę nieaktualne, bo już został zmieniony Administrator Apostolski w Trizondalu ;)

23
Kongregacja Kultury i Nauki / Rezygnacja
« dnia: Niedziela, 03 Maj 2015, 22:20:32 »
Cytuj

Monsignore
ks. dr net. Giuseppe Bertelli
Kustosz Muzeum Narodowego im. św. Wita w Rotrii

do

Jego Ekscelencji
Leonarda Marii della Popoly
Mecenasa Patriarszego


Wasza Książęca Mość!
W związku z licznymi obowiązkami zarówno w świecie realnym i ostatnimi przykrymi wydarzeniami, które spotkały moja osobę, proszę o odwołanie mnie z urzędu Kustosza Muzeum Narodowego im. św. Wita w Rotrii. Dzięki chwili wolnej od obowiązku jakim jest bycie Kustoszem Muzeum, będę mógł poświęcić się kontemplacji i modlitwie. W Naszym państwie jest wielu utalentowanych i pracowitych obywateli, którzy z pewnością chcieli by objąć pieczę nad Muzuem.
Proszę również, aby ten wniosek został jak najszybciej rozpatrzony.


Z poważaniem

/-/ ks. dr net. Giuseppe Bertelli
Kustosz Muzeum Narodowego im. św. Wita w Rotrii


24
Defilada Gwardii Apostolskiej z inauguracji Soboru Florenckiego
2 maja AD. 2015Na rozkaz Gonfaloniera Wojsk Patriarszych, Giuseppe Bertelliego, Gwardziści przyjęli szyk defiladowy, po czym oddali hołd Ojcu Świętemu oraz Sztandarowi Gwardii Apostolskiej. Dzisiejsza defilada, która zorganizowana została z okazji inauguracji Soboru Florenckiego ma na celu pokazanie siły Gwardii. Żołnierze przemieszczając się po Placu przed Bazyliką Laterańską, demonstrują różne wojskowe manewry.


Gwardziści są zawsze wyczekiwani podczas wszelakich uroczystości z Ojcem Świętym. Zabezpieczają je oraz ukazują siłę rotryjskiego wojska. W czasie dzisiejszej defilady w szeregi Gwardii wstąpili nowi młodzieńcy, którzy pragną służyć u boku Gonfaloniera i Patriarchy. Składają oni przy sztandarze Gwardii przysięgę wierności.Po zakończeniu dzisiejszej defilady, Gwardziści udali się na uroczystą kolację przygotowaną przez Dwór Patriarszy.


25
Wydział Historii i Architektury / Leon II - wielki członek Kościoła
« dnia: Piątek, 01 Maj 2015, 11:58:14 »
Leon II - wielki członek Kościoła

Autor: dr net. Giuseppe Bertelli


1.   Wstęp

Leon II, właściwie Lorenzo de Medici, zapisał się na kartach rotryjskiej historii złotymi literami. Pontyfikaty, w czasie których sprawował władzę w Państwie Kościelnym, były zazwyczaj pomyślne dla Kościoła. Można więc go nazwać wielkim członkiem Kościoła.

2.   Lorenzo de Medici wybrany na Stolicę Pawłową

Lorenzo de Medici na Tron Pawłowy został wybrany w czasie konklawe 6 czerwca 2014 roku. Nastąpiło to po abdykacji Patriarchy, którego wybór był fenomenem. Pierwszy raz bowiem Patriarchą obrano kogoś z poza kolegium kardynalskiego, a mowa tutaj o Innocentym IV. Wybór Leona II został ogłoszony światu późnym wieczorem przez Jego Eminencję Franciszka Ferdynanda kard. von Habsburga, dziekana kolegium. Zebranych na placu św. Pawła ogarnęła radość. Wszyscy wiwatowali i cieszyli się z wyboru nowego Biskupa Rotrii, a duchowni i przedstawiciele państw konkordatowych obdarowali Jego Świątobliwość prezentami.

3.   Intronizacja

Intronizacja Jego Świątobliwości miała miejsce 19 czerwca, czyli trzynaście dni po ogłoszeniu formuły „Habemus Patriarcham”. Koronacja odbyła się w Patriarszej Arcybazylice Najświętszego Zbawiciela, Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Jana Ewangelisty na Lateranie. Wszyscy wyczekiwali tego momentu. Na samym początku kardynałowie złożyli przysięgę wierności nowemu Ojcu Świętemu i rozpoczęła się uroczysta Msza pontyfikalna, w czasie której kard. Habsburg założył na głowę Leona II tiarę, na znak, że nowy Patriarcha jest Ojcem Królów i Książąt, Sługą Sług Bożych, Suwerenem Państwa Kościelnego. Na koniec uroczystości kilku duchownych zostało odznaczonych orderami.

4.   Pontyfikat wielu uroczystości

Pontyfikat Leona II został zapamiętany z dobrej strony. W jego czasie odbyło się dużo uroczystości. Jedną z nich była „Audiencja Generalna z okazji VII rocznicy powstania Rotrii”. Hucznie obchodzono tę rocznicę. W czasie Audiencji, Patriarcha ogłosił, że do stanu kapłańskiego został wyniesiony m.in. Ksawery van Berden, a biskupem został Pio Maria Facibeni.

5.   Masoneria i ekskomunika

W czasie kolejnego pontyfikatu Lorenza de Mediciego odnotowano wiele sukcesów Państwa Kościelnego. Jednym z nich było szybkie zaradzenie problemowi masonerii. Masoneria została założona 7 sierpnia przez  Ivana Dymitra von Vincis-Kazakov. Celem ich było „wstawienie” swojego człowieka na Złoty Tron. W sprawę zamieszani byli również duchowni rotryjscy: Guliano Montini i Nicolaus Dreder. Pierwszy z nich o wszystkim poinformował Jego Świątobliwość Leona II, a obecny kard. Dreder był szpiegiem Stolicy Apostolskiej. Niczego nieświadomy Montini również  śledził poczynania masonów. Myślał, że ma on na to pozwolenie Leona II, co wynikało z rozmów między nimi. Dopiero po kilku miesiąc wynikło, że Guliano Montini został „wrobiony” w ten spisek przez ówczesnych kardynałów rotryjskich. 17 sierpnia 2014 roku, mrok ogarnął Bazylikę Laterańską.  Leon II wydał bullę „Dies Irae”, którą zaprezentował w trakcie ceremonii ekskomuniki, a w której ekskomunikował za zdradę wiary oraz przystąpienie do organizacji masońskiej:
•   Guliano Montiniego
•   Rodrigo Borgio (Ivana Dymitra von Vincis-Kazakov)
•   Jego Książęcą Mość Jerzego Maksymiliana van Oranje – Nassau
•   Tomasza van Egmond
Ponadto status persona non grata otrzymali:
•   Konstanty Jerzy Michalski
•   Feliks Spirkin.
Ceremonia zakończyła się rzuceniem świecy o podłogę.

6.   Niespodziewana śmierć Ojca Świętego

Leon II niespodziewanie zmarł 21 sierpnia 2014 roku w godzinach porannych. W tym czasie w wielu krajach konkordatowych ogłoszono żałobę narodową. Wystawienie zwłok zmarłego Wikariusza Chrystusowego na ziemi miało miejsce tego samego dnia, w czasie którego Lorenzo de Medici odszedł do Domu naszego Ojca. Pogrzeb Patriarchy odbył się 23 sierpnia w Bazylice św. Jana na Lateranie. Uroczystościom przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego Franciszek kard. von Habsburg. Śmierć Leona II pozostawiła ogromną pustkę w Państwie Kościelnym.

7.   Podsumowanie

Pontyfikat Leona II można śmiało zaliczyć do udanych. Lorenzo de Medici to wielka postać na scenie mikronacyjnej. Swoją postawą dawał wzór do naśladowania zarówno młodszym jak i starszym od siebie. Swoim zaangażowaniem przyczynił się do wzrostu potęgi Rotrii na arenie międzynarodowej.  Głęboko wierzył naszemu Zbawcy i dzięki temu osiągnął wiele sukcesów. Uważam, że należy tą osobę  nazwać jedną z największych w historii mikronacyjnej.

26
Zabawy i zainteresowania / Odp: Sondaż - wybory prezydenckie
« dnia: Piątek, 01 Maj 2015, 10:47:57 »
Na prezydenta nikt nie oddał głosu ;)

27
Zabawy i zainteresowania / Odp: Sondaż - wybory prezydenckie
« dnia: Piątek, 01 Maj 2015, 10:23:42 »
Dziwi mnie duże poparcie dla Kukiza. Nie wiem dlaczego ludzie chcą na niego głosować.

28
Zabawy i zainteresowania / Sondaż - wybory prezydenckie
« dnia: Poniedziałek, 27 Kwi 2015, 22:29:35 »
Zapraszam do dyskusji ;) Oczywiście pytanie jest takie: Na kogo oddasz/oddałbyś swój głos w wyborach prezydenckich.

29
Powitania / Odp: Odejście
« dnia: Poniedziałek, 27 Kwi 2015, 21:46:34 »
Czyżby ktoś za kuluarami snuł kolejne spiski i afery? Co to się podziało...

30
Powitania / Odp: Odejście
« dnia: Poniedziałek, 27 Kwi 2015, 21:38:27 »
Uważam, że Państwo Kościelne Rotria, powinno zająć się sprawą. Surmeńczycy ot tak oskarżają niewinnych obywateli Rotrii.

Strony: 1 [2] 3 4 ... 8