Autor Wątek: Bulla o przebiegu Konklawe  (Przeczytany 475 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Don Tommaso I de Mancini

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +8/-9
    • Email
Bulla o przebiegu Konklawe
« dnia: Poniedziałek, 15 Sie 2011, 21:51:51 »
Ja, Pietro Mancini, Kamerling Interrex Państwa Kościelnego Rotria, powołując się na kompetencje przyznane mi w Bulli Maximie, aby usprawnić pracę Kolegium Kardynalskiego i zgodnie z Bullą Maximą zaprowadzić porządek, postanawiam o wydaniu niniejszej Bulli, mającej na celu regulację kwestii dotyczących się obioru Patriarchy Państwa Kościelnego Rotria.

Art. 1
Inspiracja - jeśli któryś z kardynałów, czując Boskie natchnienie wykrzyknie imię nowego Biskupa Rotrii, ów nim się staje tylko jeśli wymagana większość 2/3 wszystkich kardynałów również wykrzyknie jego imię, czyniąc go tym samym nowym Patriarchą.

Ja kardynał… (imię kardynała) ogłaszam kardynała… (imię kardynała nominowanego) Nowym Patriarchą i Biskupem Rotrii!  

Art. 2

Adoracja - następuje, gdy jeden z kardynałów dostrzeże w drugim Boskie światło i padnie przed nim w adoracji; jeśli wymagana większość 2/3 wszystkich kardynałów również je dostrzeże, wtedy adorowany zostaje ziemskim Wikariuszem Stolicy Apostolskiej.

Ja kardynał … (imię kardynała) padam do twych stóp Ojcze… (imię kardynała nominowanego), ogłaszając wszem i wobec, że tyś jest Nowym Wikariuszem Kościoła Powszechnego.  
Art. 3
Scrutinium - w tej metodzie każdy kardynał oddaje jeden głos; każdy głos określający kandydata na Patriarchę należy opatrzyć własnym imieniem ( Ja kardynał…( imię głosującego) mianuję kardynała… (imię nominowanego) Biskupem Rotrii). Następnie Skrutator ( kardynał najwyższy rangą i stażem) liczy głosy; gdy nikt nie uzyska wymaganej większości 2/3 głosów, następuje drugie, trzecie i w miarę potrzeby kolejne głosowania.  
Art. 4
Akces – ma miejsce, gdy nie można uzyskać wymaganej większości 2/3 głosów. Impas przełamuje jeden kardynał bądź wielu, głośno oświadczając o przeniesieniu głosu na kogoś innego, co zwykle oznacza przekazanie go kardynałowi z największym poparciem. Jeśli wystarczająco dużo kardynałów przeniesie głosy na danego kandydata, wtedy ów zostaje Patriarchą.

Kardynał występując z loży ogłasza: Przenoszę głos na (imię kardynała nominowanego). Ostatni kardynał łamiący impas oświadcza: Przenoszę głos na (imię kardynała nominowanego) tym samy czyniąc go Nowym Patriarchą.  

Art. 5
Jeżeli głosy kardynałów po okresie przewidzianym w Bulli Maxima nie przyniosą rozstrzygnięcia, Patriarchę wybierać będą - spośród zgłoszonych na początku kandydatów – w referendum ogłoszonym przez Kamerlinga lub Prefekta Generalnego wszyscy mieszkańcy posiadający obywatelstwo Rotryjskie lub specjalną wizę, nadającą wszystkie prawa obywatelskie. W tym wypadku wszystkie wcześniejsze głosy zostają anulowane i wszyscy głosują ponownie.  

Art. 6.
Bulla wchodzi w życie wraz z dniem 17 sierpnia.

/-/ Mitratus Pietro Mancini
Kamerling - Interrex Państwa Kościelnego Rotrii
« Ostatnia zmiana: Wtorek, 16 Sie 2011, 15:05:18 wysłana przez Mitratus Pietro Mancini »

Jego Książeca Mość
Don Tommaso I di Mancini
Książę Parmy
Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego
Generał Zakonu Braci Dominikanów
Wielki Inkwizytor