Autor Wątek: Zmiana rytuału laterańskiego  (Przeczytany 252 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cesare Donato Orsini

• Przyjaciel kraju
  • Reputacja +0/-0
    • Status GG
    • Email
Zmiana rytuału laterańskiego
« dnia: Wtorek, 17 Lip 2012, 09:45:42 »
Eminencje i Ekscelencje, 
Bracia,

Napisał do mnie Brat Pietro i w pierwszych słowach prosił bym wszystkich Was pozdrowił.
Przekazał mi także propozycję zmiany rytuału laterańskiego, który pokazuję Wam tu byście wyrazili o nim swoje opinie.
To tylko propozycja, Jego Świątobliwość jeszcze jej nie widział. Bratu Pietro zależy na tym by poznać Nasze zdanie o swym dziele.

https://docs.google.com/open?id=0BxfZtaMWiwUwa0xvdzlyalc2TnM

Offline Cosimo Pietro de Medici

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +31/-19
    • Email
Odp: Zmiana rytuału laterańskiego
« Odpowiedź #1 dnia: Wtorek, 17 Lip 2012, 13:08:42 »
Drodzy Bracia,

Moje uwagi są następujące:
1.
Ceremonie kościelne reguluje Rytuał Laterański, natomiast ceremonie świeckie regulować będzie Rytuał Kwirynalski.
Ustala się, że będzie spisany Ceremoniał Kwirynalski, który będzie regulował sposób przeprowadzenia ceremonii opisanych w Rytuale Laterańskim i Rytuale Kwirynalskim oraz będzie opisywał wszelkie inne zwyczaje rytu rotryjskiego.

Sens jest identyczny i dochodzi do powtórzenia. Poza tym  Rytuał Kwirynalski reguluje kwestie świeckie. Dlatego przypisanie jemu słowa ryt nie wchodzi w grę. Ryt oznacza sposób wykonywania czynności liturgicznych.

2.
Należy uporządkować kolejność osób idących w procesji na nowo.

Nie brzmi zbyt ładnie.

3.
Ustala się, że w rok od wydania tegoż Motu Proporiu...

Motu Proporiu. Z tym należy udać się do Watykanu.

4.
Od tego czasu obowiązkowe będzie użycie w całości lub w niektórych częściach ceremonii tego języka.

Warto się zdecydować. Rybki czy akwarium?

5.
Święty Sobór...

Święty, święty, święty. Zejdźmy na nasz grunt rotryjski. Wystarczy "Sobór". Bez tych świętości.

6.
Należy udostępnić dokonywanie kreacji głowom państw sojuszniczych poprzez wydawanie przez Patrairchę odpowiednich przywilejów.

Brzmi dyskusyjnie.

Być może z mojej strony jakieś zastrzeżenia odnośnie proponowanego projektu jeszcze się ukażą.
/-/ Cosimo Pietro de Medici

Kamerling Stolicy Apostolskiej
Prymas Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Książę Toskanii i Palestriny

Offline Markos Viktorjosigos

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +3/-2
    • Komunikator ICQ - 6039539
    • Email
Odp: Zmiana rytuału laterańskiego
« Odpowiedź #2 dnia: Środa, 18 Lip 2012, 15:39:41 »
Ja już swe zdanie prywatnie wyraziłem, teraz je potwierdzę: jestem za większością zmian, ale nie nadawałbym temu formy żadnej ustawy. Stosowanie Rytuałów może być równie dobrze wynikiem zwyczaju i tradycji, które u nas grają bardzo istotną rolę.

/-/ Marek Paweł I
Król Surmenii, Skarlandu i Polski, wielki xiążę litewski
Kardynał honorowy