Autor Wątek: 1 - Lekcja łaciny  (Przeczytany 712 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cesare Francesco de Medici

• Filar państwa
  • Reputacja +0/-4
1 - Lekcja łaciny
« dnia: Piątek, 04 Sty 2013, 20:10:00 »
Powitanie i pożegnanie:

Salve! Salvete! - Witaj! Witajcie!
Ave! - Bądź pozdrowiony/a!
Vale! Valete! - Żegnaj! Żegnajcie!
Bonum diem! - Miłego dnia!
Bonam noctem! - Dobrej nocy!

Komunikacja:

(Non) Intellego. - (Nie) Rozumiem.
Non te intellexi. - Nie zrozumiałem/am cię.
Sodes itera. Itera quaeso. - Proszę, powtórz.

Podstawowe zwroty:
Pax! - Pokój!
Nihil. - Nic.
Ignoro. - Nie wiem.
Haud dubium est. - Bez wątpienia.
Non. - Nie.
Nihil. - Nic.
Ita. - Tak.
Et ita, et non. - I tak, i nie.

Sentencje łacińskie:
"Alea iacta est." - "Kości zostały rzucone."
"Carpe diem!" - "Chwytaj dzień!"
"Cogito, ergo sum." - "Myślę, więc jestem."
"Dura lex, sed lex." - "Twarde prawo, ale prawo."
"Homo sum, humani nil a me alienum puto." - "Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce."
"Memento mori." - "Pamiętaj, że umrzesz."
"Non omnis moriar." - "Nie wszystek umrę."
"Quo semel est imbuta recens, servabit odorem testa diu." - "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci."
"Scio me nihil scire." - "Wiem, że nic nie wiem."
"Vanitas vanitatum et omnia vanitas." - "Marność nad marnościami i wszystko marność."
"Veni, vidi, vici." - "Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem."

« Ostatnia zmiana: Piątek, 20 Mar 2015, 14:45:23 wysłana przez Giovanni Battista della Popoly »
(-) Cesare Francesco kardynał de Medici
Wielki Książę Toskanii
Kamerling Stolicy Apostolskiej
Notariusz Patriarszy
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskej
Wielki Inkwizytor

Offline o. Giordano Alberto Belmonte OFD

• Przyjaciel kraju
  • Reputacja +0/-0
Odp: 2 - Lekcja łaciny
« Odpowiedź #1 dnia: Sobota, 17 Maj 2014, 13:50:33 »
Łacina kościelna:

ZNAK KRZYŻA ŚWIĘTEGO
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen
SIGNUM SANCTAE CRUCIS
In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen

UWIELBIENIE TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
DOXOLOGIA IN HONOREM SANCTISSIMAE TRINITATIS
Gloria Patri, et Filio, et Spiritui Sancto,
sicut erat in principio et nunc et semper
et in saecula saeculorum. Amen.

SKŁAD APOSTOLSKI
Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny; umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion; zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego; stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny.
Amen.
SYMBOLUM APOSTOLORUM
Credo in Deum Patrem omnipotentem, Creatorem caeli et terrae; et in Iesum Christum, Filium eius unicum, Dominum nostrum; qui conceptus est de Spiritu Sancto, natus ex Maria Virgine; passus sub Pontio Pilato, crucifixus, mortuus, et sepultus; descendit ad inferos; tertia die resurrexit a mortuis; ascendit ad caelos, sedet ad dexteram Dei Patris omnipotentis; inde venturus est iudicare vivos et mortuos. Credo in Spiritum Sanctum; sanctam Ecclesiam catholicam, sanctorum communionem; remissionem peccatorum; carnis resurrectionem; vitam aeternam. Amen.

MODLITWA PAŃSKA
Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się Imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom, i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego.
Amen.
ORATIO DOMINICA
Pater noster, qui es in caelis, sanctificetur nomen tuum, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in caelo et in terra.
Panem nostrum quotidianum da nobis hodie;
et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris, et ne nos inducas in tentationem, sed libera nos a malo. Amen.

POZDROWIENIE ANIELSKIE
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony Owoc żywota Twojego Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
SALUTATIO ANGELICA
Ave, Maria, gratia plena, Dominus tecum; benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui, Iesus. Sancta Maria, mater Dei, ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae.
Amen.

MODLITWA ZA WIERNYCH ZMARŁYCH
Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen
ORATIO PRO FIDELIBUS DEFUNCTIS
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

Zwroty liturgiczne:
Per eundem Christum Dominum nostrum. - Przez Chrystus Pana naszego.
Pax tecum. Et cum spiritu tuo. - Pokój z Tobą. I z duchem twoim.
Pax vobiscum - Pokój z wami.
Oremus - Módlmy się.
Dominus vobiscum - Pan z wami.
Deo gratias - Bogu niech będą dzięki.
Gloria tibi, Domine - Chwała Tobie Panie.
Laus tibi, Christe - Chwała Tobie Chryste.
Sursum corda - W górę serca.
Benedicat vos omnipotens Deus, Pater, et Filius, et Spiritus Sanctus.  - Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec, i Syn, i Duch  Święty.

Żródło: sanctus.pl