Autor Wątek: Sede vacante 16 marca AD 2013  (Przeczytany 1011 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Vincenzo Botticelli

 • Gość
Sede vacante 16 marca AD 2013
« dnia: Sobota, 16 Mar 2013, 18:50:29 »

Dzisiaj, 16 marca Roku Pańskiego Dwutysięcznego Trzynastego, dobiega końca niemalże pontyfikat Jego Świętobliwości Aleksandra III. Punktualnie o 18:30 rozbrzmiały dzwony Lateranu, a za nimi – dzwony wszystkich kościołów w Wiecznym Mieście. Jednoznacznie informuje to lud i świat o okresie sede vacante Państwa Kościelnego. Stąd właśnie, setki tysięcy wiernych gromadzą się przed Bazyliką Laterańską, by oczekiwać dalszego biegu zdarzeń. Na placu przed Świątynią, Gwardia Apostolska formuje szyki wartownicze, które zostaną utrzymane przez cały okres wakatu Złotego Tronu. Do Rotrii przybywają również duchowni i pielgrzymi z całego mikroświata, by bacznie obserwować pierwej przygotowania, a następnie postęp samego konklawe. Po chwili otwarto wrota Bazyliki Laterańskiej, zaś na placu św. Pawła kapłani i służby przygotowali podium, ustawili mikrofony i umocowali specjalne proporce, zarezerwowane na czas sede vacante. Po  kilku minutach, w otoczeniu biskupów i purpuratów, do mównicy podszedł kardynał Franciszek Ferdynand von Habsburg, Kamerlinga Państwa Kościelnego. Tłum wita duchowieństwo sowitymi oklaskami, a następnie głos zabiera kardynał Kamerling:Cytuj
Umiłowani Braci i Siostry!

W dniu dzisiejszym przypadł mi tradycyjny obowiązek ogłoszenia w Państwie Kościelnym Rotria sediswakancji, czyli okresu opróżnienia tronu patriarszego. To właśnie w tym czasie, w zgodzie z Bullą Exsurge Domine i Bullą Universi Dominici Gregis, tracą swoje uprawnienia niemalże wszyscy urzędnicy Kurii Rotryjskiej, reprezentanci Dworu Patriarszego, Sygnatury Apostolskiej i Kongregacji Świętego Oficjum. Organem sprawującym władzę w Stolicy Apostolskiej na określonych warunkach jest kardynał Kamerling. Zachowany zostaje również urząd Gonfaloniere Wojsk Patriarszych, aby zapewnić wszelkie bezpieczeństwo wewnętrzne. Od dziś dnia także, Gwardia Apostolska stacjonować będzie we wzmożonej gotowości, zaś Spiżowa Brama do czasu wyboru nowego Ojca Świętego pozostanie zamknięta.


Czcigodni!

Najbardziej cenionym i pożądanym jednocześnie uprawnieniem kardynała Kamerlinga, wynikającym ze stosownych przepisów, jest możliwość zwołania Najczcigodniejszego Grona Elektorów na obrady Kolegium, zwane konklawe. To właśnie w trakcie tego wielkiego obradowania Książąt Kościoła, wybrany zostanie następca Ojca Świętego Aleksandra III i szesnasty w historii Państwa Kościelnego biskup Rotrii. 

Dlatego również dzisiaj, 16 marca Roku Pańskiego 2013, wzywam Najczcigodniejszych Kardynałów Elektorów do Bazyliki Laterańskiej, w Wiecznym Mieście, aby niekwestionowaną mądrością swoją i autorytetem dokonali wyboru nowego Patriarchy Rotrii. Radźcie, Czcigodni Bracia, a radźcie mądrze!

Po stawieniu się wszystkich kardynałów elektorów, nastąpi uroczysta procesja do Kaplicy Sykstyńskiej. Kiedy Dostojni Purpuraci potwierdzą swoją obecność, formułą "extra omnes" zostaną całkowicie odizolowani od świata zewnętrznego i możliwości kontaktów z nim, zaś drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zamknięte i opieczętowane.


Pozostańcie w modlitwie, prosząc Ducha Świętego o światłość umysłu dla członków Kolegium kardynalskiego, w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego!


Gdy kardynał Kamerling zakończył przemówienie, pozdrowił symbolicznym gestem zgromadzony lud i wraz z duchowieństwem wrócił do wnętrza Bazyliki Laterańskiej.

Offline Cesare Francesco de Medici

 • Filar państwa
 • *****
 • Wiadomości: 1611
 • Reputacja +0/-4
  • Zobacz profil
Odp: Sede vacante 16 marca AD 2013
« Odpowiedź #1 dnia: Sobota, 16 Mar 2013, 18:58:33 »
Zaraz po zarządzeniu przez Kamerlinga okresu sediswakancji i zwołaniu konklawe, w Koszarach Wojsk Patriarszych ogłoszono pełną mobilizację. Żołnierze Gwardii Apostolskiej ubrani w mundury galowe oraz uzbrojeni w broń białą oraz palną udali się na wyznaczone miejsce zbiórki na głównym placu miasta. Gonfaloniere osobiście wydał  rozkaz - zabezpieczyć Kwirynał oraz Lateran. Po chwili oddziały zaczęły zajmować pozycje  przy bramach, wejściach, wewnątrz budynków oraz w miejscach strategicznych. Do czasu wyboru nowego Patriarchy Wojska Państwa Kościelnego zostały postawione w stan gotowości bojowej. 


(-) Cesare Francesco kardynał de Medici
Wielki Książę Toskanii
Kamerling Stolicy Apostolskiej
Notariusz Patriarszy
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskej
Wielki Inkwizytor


Offline Cesare Donato Orsini

 • Przyjaciel kraju
 • ****
 • Wiadomości: 493
 • Reputacja +0/-0
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • Email
Odp: Sede vacante 16 marca AD 2013
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 17 Mar 2013, 01:30:09 »
Kardynałowie w uroczystej procesji przeszli z Bazyliki Laterańskiej do Kaplicy Sykstyńskiej. Dziekan Kolegium Kardynalskiego - kardynał de Medici dokonał sprawdzenia obecności wszystkich purpuratów, a następnie - zerknąwszy w stronę drzwi Kaplicy zrobił znak krzyża i rzekł: "Extra omnes!". W ten sposób rozpoczęły się obrady Najczcigodniejszego Grona Elektorów.