Autor Wątek: Zmiany w Rotrii  (Przeczytany 1047 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cesare Donato Orsini

• Przyjaciel kraju
  • Reputacja +0/-0
    • Status GG
    • Email
Zmiany w Rotrii
« dnia: Niedziela, 24 Mar 2013, 23:48:11 »
Umiłowani w Chrystusie,

Ostatnio bardzo często, i moim zdaniem bezzasadnie, używa się słowa "reforma" w odmianie niemal przez wszystkie przypadki. I owszem, sam dostrzegam konieczność przeprowadzenia kilku zmian, ale czy zasługują one na miano "reformy"? Raczej wątpię. Dlatego też chciałbym poznać Wasze zdanie, mili moi, co w Rotrii zmienić się powinno, co zmienić powinniśmy my, jak wyobrażacie sobie działalność patriarchy w ogóle etc. etc. Najogólniej rzecz ujmując chciałbym poznać Waszą wizję państwa i Kościoła w stosunku do tego co mamy obecnie.

Offline Vittorio Paolino

• Obywatel
  • Filar państwa
  • Reputacja +5/-0
    • Status GG
    • Królestwo Surmeńskie
    • Email
Odp: Zmiany w Rotrii
« Odpowiedź #1 dnia: Poniedziałek, 25 Mar 2013, 04:10:34 »
Ja wolę ugryźć się w język zamiast rozpisywać się o moich propozycjach.  Już nie raz testowałem na Braciach swoje pomysły i wiem, że jestem sam (lub prawie sam) w swoich poglądach.  Dlatego ja się nie odzywam i po prostu obserwuję obecną Rotrię :).

Jego Książęca Wysokość
Vittorio Paolino
,
król senior Surmenii, książę Urbino, etc.

Vincenzo Botticelli

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Poniedziałek, 25 Mar 2013, 10:12:34 »
Czekamy zatem na zdanie jeszcze innych Braci  ;).

Offline Adriano Vittorino

• Obywatel
  • Przyjaciel kraju
  • Reputacja +6/-0
    • Status GG
« Odpowiedź #3 dnia: Poniedziałek, 25 Mar 2013, 11:08:43 »
Moim zdaniem trochę odchodzimy od renesansowego klimatu. Na przykład bardzo nowoczesne w stylu i formie ustawy.
Albo co to są "instytuty życia konsekrowanego", ta nazwa to wynalazek reform po Vaticanum II.
Wiem, że to byłoby wymagające i czasochłonne ale czyż nie interesujące gdybyśmy się trzymali założonego klimatu.

Powiedział ten, który się najwięcej udziela ;)
/-/ Adriano Vittorino
Książę Urbino

Vincenzo Botticelli

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Poniedziałek, 25 Mar 2013, 12:06:56 »
To jaką zatem propozycję Brat Trybun odnośnie wyglądu ustaw przedkłada  ;D? Jesteśmy ciekawi, jak Brata zdaniem winien wyglądać taki dokument, bowiem pomysł sam w sobie jest ciekawy  ;).

Offline Don Tommaso I de Mancini

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +8/-9
    • Email
« Odpowiedź #5 dnia: Poniedziałek, 25 Mar 2013, 12:35:16 »
Moim zdaniem trochę odchodzimy od renesansowego klimatu. Na przykład bardzo nowoczesne w stylu i formie ustawy.
Albo co to są "instytuty życia konsekrowanego", ta nazwa to wynalazek reform po Vaticanum II.
Wiem, że to byłoby wymagające i czasochłonne ale czyż nie interesujące gdybyśmy się trzymali założonego klimatu.

Powiedział ten, który się najwięcej udziela ;)

Jakbyśmy mieli być w pełni renesansowi, to Trybunał, w którym Brat zasiada, powinien przestać istnieć. Wszak wszelkie trybunały i sądy interpretujące prawo to wymysł oświeceniowy.

Jego Książeca Mość
Don Tommaso I di Mancini
Książę Parmy
Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego
Generał Zakonu Braci Dominikanów
Wielki Inkwizytor

Offline Leon II

• Filar państwa
  • Reputacja +1/-0
    • Status GG
    • Email
« Odpowiedź #6 dnia: Poniedziałek, 25 Mar 2013, 14:13:38 »
Wasza Świątobliwość,
Umiłowania Bracia.

Książę Adrjanos ma trochę racji, musimy uważać by przez przypadek Państwo Kościelne nie stało się Watykanem. Klimat tego państwa jest ważnym czynnikiem, który nas wyróżnia. Wieżę, że nadal tak będzie.

Z Wyrazami Szacunku,

/-/ Lorenzo Pietro de Medici,
Wielki Książę Toskanii, Książę Firenze i Ferrary
Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego.

Offline Cesare Francesco de Medici

• Filar państwa
  • Reputacja +0/-4
« Odpowiedź #7 dnia: Poniedziałek, 25 Mar 2013, 17:12:15 »
Moim zdaniem nie potrzeba zmian w Kościele lub państwie  ;) Klimat to ważna sprawa, więc powinniśmy się go trzymać ;)
(-) Cesare Francesco kardynał de Medici
Wielki Książę Toskanii
Kamerling Stolicy Apostolskiej
Notariusz Patriarszy
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskej
Wielki Inkwizytor

Offline Nero Sarto

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja +0/-0
  • Ab Imo Pectore
« Odpowiedź #8 dnia: Poniedziałek, 25 Mar 2013, 18:52:11 »
Bracia,

być może niewłaściwym z mej strony jest zabierać głos w dyskusji przed uzyskaniem obywatelstwa Państwa Kościelnego, niemniej może opinia osoby, opierającej się nie jako na "pierwszym wrażeniu" może okazać się cenna.

Niewątpliwie cenną rzeczą, którą Bracia winniście chronić za wszelką cenę jest klimat renesansowego Państwa Kościelnego. Niewątpliwie urokliwy  i przyciągający określony, specyficzny target obywateli na których niewątpliwie Rotrii zależy. Słusznie zostały zauważone pewne nieścisłości, które trzymając się tradycji katolickiej nie współgrają nieco z osadzeniem Państwa Kościelnego w czasie, min. te nieszczęsne "Instytuty Życia Konsekrowanego". To niewątpliwie jest do zmiany.

A co z perspektywy kompletnie nowej osoby? Cóż, mało zauważyłem świeżych wątków, w których osoba "młoda" stażem w Państwie Kościelnym mogłaby "zabłysnąć" aktywnością i przekonać do siebie pozostałych z Braci. Ze swojej strony przestudiowałem lekcje Seminarium Duchownego, zapoznałem się już z częścią aktów Prawa Kanonicznego - i nie widziałem gdzie mógłbym się udzielić, gdzie godzi mi się udzielić jako nowej osobie w Rotrii :). Może trafiłem na taki okres w Państwie Kościelnym, niemniej jest to problematyczne gdy ktoś stara się o obywatelstwo - jak ja.

Z mojej strony takie luźne uwagi Bracia, mam nadzieję, że nie zakłóciłem tematu i nie popełniłem jakowego faux pass.

Offline Giacinto Martino de Mancini OFD

• Biskup
  • Filar państwa
  • Reputacja +6/-0
  • "Radujcie się zawsze w Panu"
    • Status GG
« Odpowiedź #9 dnia: Poniedziałek, 25 Mar 2013, 19:13:38 »
Z mojej strony takie luźne uwagi Bracia, mam nadzieję, że nie zakłóciłem tematu i nie popełniłem jakowego faux pass.

Właśnie o to chodzi, by młodzi mieszkańcy się udzielali  ;).

Wg mnie powinien, być przy rejestracji obowiązkowy wybór miasta oraz podanie imienia i nazwiska.
Arcybiskup dr net. Giacinto Martino Mancini OFD
Baron Fossombrone i hrabia Królestwa Agurii,
Prymas Królestwa Agurii,
Trybun Sygnatury Apostolskiej,
Dyrektor Filharmonii Książęcej

• Przyjaciel kraju
  • Reputacja +0/-0
    • Status GG
    • Email
« Odpowiedź #10 dnia: Poniedziałek, 25 Mar 2013, 23:46:47 »

Niewątpliwie cenną rzeczą, którą Bracia winniście chronić za wszelką cenę jest klimat renesansowego Państwa Kościelnego. Niewątpliwie urokliwy  i przyciągający określony, specyficzny target obywateli na których niewątpliwie Rotrii zależy. Słusznie zostały zauważone pewne nieścisłości, które trzymając się tradycji katolickiej nie współgrają nieco z osadzeniem Państwa Kościelnego w czasie, min. te nieszczęsne "Instytuty Życia Konsekrowanego". To niewątpliwie jest do zmiany.

Drobna uwaga - owszem, klimat państwa renesansowego, ale w renesansie nie żyjemy, i o tym przede wszystkim powinniśmy pamiętać.
Chętnie jednak poznam propozycje jak zmienić obecny stan rzeczy na "bardziej renesansowy". ;)

A co z perspektywy kompletnie nowej osoby? Cóż, mało zauważyłem świeżych wątków, w których osoba "młoda" stażem w Państwie Kościelnym mogłaby "zabłysnąć" aktywnością i przekonać do siebie pozostałych z Braci. Ze swojej strony przestudiowałem lekcje Seminarium Duchownego, zapoznałem się już z częścią aktów Prawa Kanonicznego - i nie widziałem gdzie mógłbym się udzielić, gdzie godzi mi się udzielić jako nowej osobie w Rotrii . Może trafiłem na taki okres w Państwie Kościelnym, niemniej jest to problematyczne gdy ktoś stara się o obywatelstwo - jak ja.

Godzi się wszędzie, jeżeli na poważnie brat podchodzi do aktywności w Rotrii. I szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem ten "zarzut". Czy to bowiem my, jako dotychczasowi obywatele, mamy zakładać wątki i dyskusje by nowi mieli gdzie się wykazywać? Czy nie jest to aby odwrócenie proporcji? Skoro to ktoś z zewnątrz chce stać się cząstką tego "wewnątrz" no to powinien dać coś od siebie, pokazać, że chce i może być aktywny. A pól do aktywności jest wiele - od niedziałającego Głosu Rotrii po dyskusje choćby takie jak ta. I wcale nie muszą to być dyskusje, które już trwają. Po to mamy rozumy i myślimy, żeby samemu obmyślać pewne plany i je realizować.

Wg mnie powinien, być przy rejestracji obowiązkowy wybór miasta oraz podanie imienia i nazwiska.

Imię i nazwisko sugerowałem już dawno ;P

Offline Vittorio Paolino

• Obywatel
  • Filar państwa
  • Reputacja +5/-0
    • Status GG
    • Królestwo Surmeńskie
    • Email
« Odpowiedź #11 dnia: Środa, 27 Mar 2013, 04:22:35 »
Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, ale czy "zakon" nie byłby lepszą wersją "instytutu życia konsekrowanego"?

Jego Książęca Wysokość
Vittorio Paolino
,
król senior Surmenii, książę Urbino, etc.

• Przyjaciel kraju
  • Reputacja +0/-0
    • Status GG
    • Email
« Odpowiedź #12 dnia: Środa, 27 Mar 2013, 10:13:43 »
Gdyby to było to samo to owszem, ale nie jest ;)

Offline Cesare Francesco de Medici

• Filar państwa
  • Reputacja +0/-4
« Odpowiedź #13 dnia: Środa, 27 Mar 2013, 10:56:22 »
To może wspólnoty zakonne :D
(-) Cesare Francesco kardynał de Medici
Wielki Książę Toskanii
Kamerling Stolicy Apostolskiej
Notariusz Patriarszy
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskej
Wielki Inkwizytor

• Przyjaciel kraju
  • Reputacja +0/-0
    • Status GG
    • Email
« Odpowiedź #14 dnia: Środa, 27 Mar 2013, 11:00:39 »
Instytut życia konsekrowanego to nie tylko zakony, ale również stowarzyszenia oraz świeckie zgromadzenia. Jak można nazwać zakonem np. stowarzyszenie?