Autor Wątek: Wykład II: Historia powszechna Rotrii - część 2  (Przeczytany 383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Giovanni Ganganelli

  • Gość
Wykład II: Historia powszechna Rotrii - część 2
« dnia: Niedziela, 25 Sie 2013, 18:17:35 »
Wykład II: Historia powszechna Rotrii - część 2

Autor: dr Marco Sforza apo Zep, prof. Cesare Francesco de Medici
Korekta i uzupełnienie: prof. Cesare Francesco de Medici

Po upływie dwóch trzymiesięcznych pontyfikatów Piusa II Grono Elektorów na Złoty Tron wyniosło kardynała honorowego Michaela von Lichtensteina, który przyjął imię Celestyna I. Pontyfikat tego Patriarchy wiąże się z początkiem tzw. fabularyzacji. Proces ten polegał na odejściu Kościoła Rotryjskiego od chrześcijaństwa i podęciu starań nad stworzeniem własnej fikcyjnej religii. Zmieniła się hierarchia, pojawiły się Kręgi Wtajemniczenia i inne zmiany, które początkowo cieszyły się poparciem wiernych. Z czasem jednak zaczął się rodzić opór. Patriarcha uzyskał reelekcję i pozostał przy swoim imieniu. Po nim Patriarchą obrano księcia kardynała Cosimo de Medici, który sprawował rządy Leon I. Na kolejnym konklawe Biskupem Powszechnym został książę kardynał Lorenzo de Medici, który przyjął imię Aleksander II. Po trzech miesiącach pontyfikatu tego Patriarchy na następcę wybrano kardynała Cosimo de Mediciego (Ewaryst I). Rządy tych trzech Patriarchów to powolny wzrost niechęci wobec fabularyzacji i spadek aktywności obywateli Stolicy Apostolskiej. Część duchownych ostatecznie wypowiedziała posłuszeństwo Biskupowi Rotrii. Czas ten i wydarzenia są znane jako schizma gnieźnieńska (od miejsca obrad soboru, na którym zebrali się opozycjoniści).

Kolejne konklawe, które zebrało się trzy miesiące później, wybrało ponownie Eminencję Cosimo – zmienił on jednak imię i tym razem władał jako Innocenty III. Pontyfikat tego Biskupa Powszechnego to czas, kiedy zdecydowano się na powrót do korzeni religii chrześcijańskiej. Na łono Kościoła powrócili ci, którzy zbuntowali się. Reformy mające przywrócić katolicki charakter państwa doprowadziły do uchwalenia nowej ustawy zasadniczej, Bulli Exsurge Domine (25.02.2012), która z pewnymi zmianami obowiązuje do dziś. Zmiany objęły również Kościół, na przykład przywrócono starą hierarchię kościelną. Ogniskiem odnowy Rotrii był Sobór Florencki, zwołany przez Jego Świątobliwość Innocentego III.

11 marca 2012 roku zgromadzeni na konklawe Elektorzy wybrali na Biskupa Rotrii księcia kardynała Lorenzo de Medici, który zasiadł na Złotym Tronie pod imieniem Aleksandra III. Sprawował władzę przez dwa pontyfikaty do 17 marca 2013 roku, przez co zapisał się w historii jako najdłużej panujący Patriarcha. Za jego rządów na łono Kościoła powróciła Rzeczypospolita Obojga Narodów, co było wyraźnym symbolem zakończenia podziału w Kościele. Patriarcha zwołał I Synod Plenarny w Pałacu Kwirynalskim, który ostatecznie uregulował sprawy dotyczące Kościoła Rotryjskiego i jego funkcjonowania. Elektorzy na następcę Aleksandra III obrali kardynała Franciszka von Habsburga, który dzierżył tiarę do 17.09.2013 roku jako Sykstus III. Zainicjował on II Sobór Trydencki, którego sesje początkowo odbywały się w Monarchii Austro-Węgierskiej, a następnie zostały przeniesione bezpośrednio do Stolicy Apostolskiej. Dokumenty soborowe promulgował już następca Ojca Sykstusa, a mianowicie Jego Świątobliwość Pius III (kardynał Cesare Francesco de Medici), którego wybór obwieszczono 24 września 2013 roku. Na jego panowanie przypadło uregulowanie stosunków z Niderlandami, Trizondalem oraz Królestwem Surmeński. Owocem rokowań z tymi państwami były konkordaty, które zapewniają Kościołowi swobodne działanie w tych ważnych mikronacjach. Po pół roku rządów, Kolegium Kardynalskie 24 marca 2014 ogłosiło następcą Piusa III, biskupa Tommaso Domenico Manciniego, który przyjął imię Innocentego IV. Dokonano wyboru duchownego nie posiadającego purpury, co stanowi precedens w historii. Po jego abdykacji 5 czerwca, Kolegium Kardynalskie wybrało Jego Eminencję Lorenzo Pietro de Medici na Tron św. Pawła dzień później, a ten przyjął imię Leon II.
« Ostatnia zmiana: Środa, 25 Cze 2014, 13:44:37 wysłana przez Cesare Francesco de Medici »