Autor Wątek: Decyzja Herolda Wielkiego  (Przeczytany 419 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Vittorio Paolino

• Obywatel
  • Filar państwa
  • Reputacja +5/-0
    • Status GG
    • Królestwo Surmeńskie
    • Email
Decyzja Herolda Wielkiego
« dnia: Czwartek, 29 Sie 2013, 07:55:16 »
Bracie Trybunie,
Monsignore Mancini,

Składając poniższy wniosek chciałbym dowiedzieć się:
1. czy Decyzja Wielkiego Herolda Państwa Kościelnego Rotria z dnia 10 sierpnia AD 2013 ma moc obowiązywania?
2. Jeśli tak, czy obowiązuje wszystką szlachtę rotryjską czy jedynie szlacztę tytularną?
3. Czy herby nadane przed wydaniem Decyzji również jej podlegają?

Zacznę od przedstawienia aktów prawnych na podstawie których chciałbym oprzeć swoją argumentację:
1. Decyzja Wielkiego Herolda Państwa Kościelnego Rotria z dnia 10 sierpnia AD 2013 (http://www.rotria.boo.pl/forum/index.php?topic=1933.msg22896#msg22896)
2. Ustawa o Instytucie Heraldycznym uchwalona przez Signorię Rotryjską dnia 22 miesiąca marca 2012 roku (http://www.rotria.boo.pl/forum/index.php?topic=1473.0)
3. CONSTITUTIO APOSTOLICHA "Ducati Patrimoni Sancti Pauli" (http://www.rotria.boo.pl/forum/index.php?topic=2403.0)

Główne zażalenie dotyczy właśnie wprowadzenia obowiązku sygnaturowania herbów.  Przyznam szczerze, że ekspertem heraldycznym nie jestem, jednak czytałem trochę w temacie.  Nie znalazłem nigdzie, żeby jakiekolwiek litery-sygnatury były używane przez europejskich herladyków.  A Ustawa stwierdza: "Herold Wielki Rotrii odpowiada za przestrzeganie zasad heraldyki świeckiej jak i kościelnej oraz regulacji zasad heraldycznych."  Czy zatem Herold może wydać decyzję, która jest niezgodna z zasadami herlandyki, której powinien bronić?

Jeśli jednak przyzna Brat Trybun rację Bratu Heroldowi Wielkiemu, chciałbym zapytać czy decyzje Brata Herolda Wielkiego obowiązują również szlachtę lenną?  Konstytucja Apostolska stwierdza: "Szlachta księstw tworzyć będzie najniższą z warstw szlacheckich Stolicy Apostolskiej, bezpośrednio z nadania i w odpowiedzialnośc​i przed księciem nadającym tytuł. Stanowimy również, jakoby szlachta księstw za czyny swoje odpowiadała bezpośrednio przed księciem lennym, a ów zaś możność miał powołania jak i złożenia z godności szlacheckiej." oraz "Szlachta księstw zostaje zobligowana do prezentacji herbów w chwili ingresu przed kreatorem-władcą​ lennym."  Nadaje ona - konstytucja - definitywną zwierzchność nad szlachtą lenną książętom.  Czy więc decyzje książąt nie powinny brać góry nad decyzjami Herolda Wielkiego gdyż to specyficznie im Jego Świątobliwość oraz Państwo Kościelne powierzyło opiekę nad szlachtą lenną?

Jeśli jednak i tutaj racja zostanie przyznana Bratu Wielkiemu Heroldowi, chciałbym zadać jeszcze jedno pytanie.  Czy w myśl zasady "prawo nie działa wstecz" Szlachetni Panowie kawaler della Rovere oraz kawaler Mancini (w przypadku Księstwa Urbino) mogą zostać uznanymi za niepodlegających Decyzji?  Decyzja została wydana kiedy już Szlachetni Panowie posiadali własne herby, przyjęte na podstawie wspomnianego przepisu Konstytucji Apostolskiej oraz decyzji księcia lennego.  Wobec czego herby zostały nadane zgodnie z obowiązującym w tym czasie prawem i nie powinny podlegać przypusowym zmianom.

Mam nadzieję, że Monsignore Trybun przychyli się do mojego wniosku i rozwieje wszelkie wątpiwości w tej sprawie.  Dziękuję serdecznie i niech pozostanie Brat w opiece Boskiej.

Jego Książęca Wysokość
Vittorio Paolino
,
król senior Surmenii, książę Urbino, etc.

Vincenzo Botticelli

• Gość
Odp: Decyzja Herolda Wielkiego
« Odpowiedź #1 dnia: Poniedziałek, 23 Wrz 2013, 22:03:20 »
Wasza Książęca Mość,

Wniosek o interpretację prawną został przyjęty pod rozpatrzenie.

Z wyrazami estymy,

(-) prof. dr hab. net. Franciszek F. kard. von Habsburg
Wielki Trybun Sygnatury Apostolskiej Państwa Kościelnego Rotria
« Ostatnia zmiana: Środa, 25 Wrz 2013, 13:30:45 wysłana przez Franciszek Ferdynand von Habsburg »