Autor Wątek: Zwiększenie roli parlamentu  (Przeczytany 547 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leonardo Di Volpi

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja +0/-0
    • Status GG
Zwiększenie roli parlamentu
« dnia: Piątek, 03 Sty 2014, 20:55:17 »
Witajcie Bracia!

Zapewne mój pomysł nie spotka się z waszą aprobatą, ale do odważnych świat należy. Myślałem nad zwiększeniem roli signorii, poprzez powstanie zakonów. Zakony byłyby odpowiednikiem partii politycznych oraz różniłyby się stopniem np. konserwatyzmu czy liberalizmu. Podwyższyłoby to aktywność w kraju, ponieważ podczas obrad parlamentu zawsze toczą się zażarte dyskusje. Co ekscelencje myślicie na ten temat?

Z wyrazami szacunku
Leonardo Di Volpi

Offline Nicolaus Stefano Dreder

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +33/-10
    • Status GG
Odp: Zwiększenie roli parlamentu
« Odpowiedź #1 dnia: Piątek, 03 Sty 2014, 21:24:51 »
Być może i pomysł ciekawy, rozruszał by Signorię, ale chyba raczej Rotria to nie jest raczej państwo gdzie to by się sprawdziło. Nie oto tutaj chyba chodzi, my raczej nie staramy się odwzorowywać polityków. Choć jednak w Signorii panuje delikatny zastój :)
(-) Nicolaus Stefano kardynał Dreder

Prymas Niderlandów
Arcybiskup Trydentu
Hrabia van Aartselaar

Offline Vittorio Paolino

• Obywatel
  • Filar państwa
  • Reputacja +5/-0
    • Status GG
    • Królestwo Surmeńskie
    • Email
« Odpowiedź #2 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 02:45:20 »
Jak już ktoś wspomniał, zakony nie powinny być stronami w walkach politycznych.  Ale sam pomysł jest bardzo ciekawy, gorzej z wykonaniem.

Jego Książęca Wysokość
Vittorio Paolino
,
król senior Surmenii, książę Urbino, etc.

Guliano Montini

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 09:14:29 »
Może i ciekawe, ale nie do spełnienia. Czy wyobrażacie sobie bracia, iż jesteśmy z kilku partii? A co z tymi co są razem z Patriarchą? Mają być lepsi?

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja +0/-0
    • Status GG
« Odpowiedź #4 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 11:01:37 »
W Watykanie również istnieją podziały. ;) Dobrym przykładem jest papież Franciszek, który należy do zakonu jezuitów. Choć oczywiście rozumiem, iż ten pomysł może być trudny, aby wprowadzić go w życie.

Offline Giacinto Martino de Mancini OFD

• Biskup
  • Filar państwa
  • Reputacja +6/-0
  • "Radujcie się zawsze w Panu"
    • Status GG
« Odpowiedź #5 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 11:22:48 »
Wspominałem o tym gdy tworzył się Zakon Kaznodziejski, a w tedy JKM Vittorio przypomniał mi ważną sprawę, że PKR to nietylko duchowni, ale i świeccy :).
Jaki jest mój stosunek do tego? Jeśli się wytworzy to naturalnie, czyli bez uchwalania zbędnych aktów prawnych.

PS. Zawsze lubię czytać posty od nowych mieszkańców, gdyż są one ciekawe, a nowi czasami mają rację ;).
Arcybiskup dr net. Giacinto Martino Mancini OFD
Baron Fossombrone i hrabia Królestwa Agurii,
Prymas Królestwa Agurii,
Trybun Sygnatury Apostolskiej,
Dyrektor Filharmonii Książęcej

Offline Nicolaus Stefano Dreder

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +33/-10
    • Status GG
« Odpowiedź #6 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 11:56:31 »
A do tego pomysłu warto dodać, że potrzeba nam więcej zakonów, bo obecnie działa tylko jeden. :)
(-) Nicolaus Stefano kardynał Dreder

Prymas Niderlandów
Arcybiskup Trydentu
Hrabia van Aartselaar

Guliano Montini

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 12:19:10 »
Bracie Leonardo.
Rozśmieszyła mnie wasza wypowiedz :P Czy jezuici to partia polityczna? Zakony to instytucje skupiające się na modlitwie i kontemplacji, a nie na polityce.
Ekscelencjo biskupie Jacku :)
Dobre spostrzeżenie
PKR to nietylko duchowni, ale i świeccy.
A więc samo przez się wychodzi, że w zakonach z czasów renesansu dla świeckich raczej nie ma miejsca, bo tak czy inaczej ci co doń wstępują duchownymi, albo braćmi się stają.

Offline Leon II

• Filar państwa
  • Reputacja +1/-0
    • Status GG
    • Email
« Odpowiedź #8 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 12:19:14 »
Sprawa parlamentu rotryjskiego to dość ciężka sprawa, zwłaszcza, że Rotria jest monarchią absolutną. I bez zakonów w Rotrii istnieją stronnictwa o różnych poglądach politycznych. Problem leży w tym, że sami obywatele nie myślą o samorządności i nie wykazują inicjatywy, która mogłaby inspirować działania Kurii. Większość praw uchwala patriarcha i sobory.

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja +0/-0
    • Status GG
« Odpowiedź #9 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 12:32:39 »
Czy jezuici to partia polityczna? Zakony to instytucje skupiające się na modlitwie i kontemplacji, a nie na polityce.

Oni są gorsi niż nie jedna partia polityczna. ;) Ale wracając do tematu, oczywiście rozumiem wasz przeciw. Miałem pomysł to i go przedstawiłem.  ;)

Guliano Montini

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 12:37:19 »
Co gorsza istnieli na terenie Rotrii. I nawet kard. de Zepp był ich członkiem. O zgrozo. Dobrze, iż te czasy mamy za sobą.

Offline Leon II

• Filar państwa
  • Reputacja +1/-0
    • Status GG
    • Email
« Odpowiedź #11 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 13:15:20 »
Ja miło wspominam zakon rotryjskich jezuitów, który swego czasu był formacją intelektualną w Państwie Kościelnym Rotria. Sam byłem jego członkiem. Dość kontrowersyjni byli dominikanie, którzy zasłynęli z sławnych procesów inkwizycji.

Guliano Montini

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 13:24:24 »
WE wierzy w bzdury na temat inkwizycji? Wszystkiemu winni są protestanci, my katolicy prowadziliśmy tylko dochodzenia bez żadnych mordów. To tylko wieśniacy jak się dowiedzieli, że w sprawie ich sąsiadki prowadzone jest dochodzenie z przyczyny "czarownica" to biegli po widły i dźgali, palili na stosach ile wlezie.

Offline Leon II

• Filar państwa
  • Reputacja +1/-0
    • Status GG
    • Email
« Odpowiedź #13 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 13:55:32 »
Jest pewna subtelna różnica między rzymską, a hiszpańską inkwizycją, ta druga nie szczędziła środków w opracowywaniu coraz to nowszych urządzeń tortury i ekstremalnych przesłuchań. A na czele hiszpańskiej inkwizycji stali dominikanie. Mozna rzeczc : "Nikt nie spodziewa się Hiszpańskiej Inkwizycji!" :D

Giovanni Ganganelli

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Sobota, 04 Sty 2014, 14:01:07 »
Hiszpańska Inkwizycja... Ciekawy czas w historii Kościoła.

Co do samego tematu. Był on wielokrotnie poruszany na obradach Signorii. Nie dalej jak dwa miesiące temu głosowaliśmy nad zmianą ustawy zasadniczej. Jednakże zmiana upadła z racji małego poparcia.