Autor Wątek: Orzeczenie SA/TK 1/2014 ws. cofnięcia orzeczenia, Vittorio Paolino  (Przeczytany 471 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Alberto Farneze

  • Prezbiter
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja +0/-0
  • Trybun Sygnatury Apostolskiej
    • Status GG
    • Zobacz profil
Orzeczenie SA/TK 1/2014 ws. cofnięcia orzeczenia, Vittorio Paolino
« dnia: Niedziela, 27 Kwi 2014, 15:19:01 »
Cytuj
Sygn. akt: SA/TK 1/2014
27/04/2014 Anno Domini

WYROK
W IMIENIU PATRIARCHY
PAŃSTWA KOŚCIELNEGO ROTRIA


Orzeczenie Sygnatury Apostolskiej w sprawie cofnięcia orzeczenia z dnia 13 listopada 2013 Sygnatura akt SA/TK 2/2013
W składzie orzekającym:
-Przewodniczący:
  TSA Alberto Farneze

Sygnatura apostolska po zbadaniu przedmiotu sprawy i zapoznaniu się z całością materiału zgromadzonego w niniejszym postępowaniu postanawia:

1) Uznać zasadność wniosku wnioskodawcy z dnia 14 kwietnia 2014 w sprawie cofnięcia orzeczenia.
2) Unieważnić orzeczenie Sygnatury Apostolskiej z dnia 12 listopada 2013 a tym samym stwierdza nieważność postanowienia dotyczącego art. 10. Konstytucji Apostolskiej „Ducati Patrimoni Sancti Pauli” Ex nunc
3) Dokonać wykładni przepisów prawa Bulli Exsurge Domine w kontekście ww. przepisów.
4) Zanegować fakt jakoby art. 10. Konstytucji Apostolskiej „Ducati Patrimoni Sancti Pauli” był niezgodny z art. 6. i art. 24. Bulli Exsurge Domine oraz miał charakter nie konstytucyjny.
5) Zważając na istotę i naturę sprawy upublicznić uzasadnienie wyroku

Uzasadnienie:

    W niniejszej sprawie Sygnatura Apostolska dokonała wykładni przepisów prawa Bulli Exsurge Domine w kontekście przepisów CONSTITUTIO APOSTOLICHA "Ducati Patrimoni Sancti Pauli".
Na podstawie przeprowadzonej wykładni Sygnatura Apostolska stanowczo zaprzecza jakoby art. 10. Konstytucji Apostolskiej „Ducati Patrimoni Sancti Pauli” był niezgodny z ustawą zasadniczą. Konstytucja Państwa Kościelnego Rotria nie definiuje oraz nie określa w jaki sposób można oraz należy zmieniać akty prawne o randze niższej niż ustawa zasadnicza. Ustawodawca nakłada jedynie obowiązek aby każdy akt prawny niezależnie od jego charakteru stał w zgodności z konstytucją. Bulla Exsurga Domine określa jedynie przypadek zmiany jej przepisów o czym mowa w art. 31 BED "Zmiana niniejszego aktu następuje wyłącznie za zgodą Patriarchy, w formie ustawy przyjętej przez Signorię bezwzględną większością głosów przy udziale co najmniej 2/3 uprawnionych.". Sygnatura Apostolska pragnie podkreślić że w przypadku BED nie mamy tu doczynienia tylko i wyłącznie z szeroko rozumianą ustawą ale ustawą konstytucyjną - aktem prawnym o wysokiej doniosłości społeczno-politycznej stanowiącej filar i legitymację władzy w państwie.
W związku z tym iż ustawa zasadnicza nie odnosi się wprost co do wymogów w przypadku zmiany innych aktów prawnych niż ona sama w niniejszej sprawie sygnatura postanowiła w drodze wykładni przyjąć rozumowanie a maiori ad minus. Skoro ustawa zasadnicza dopuszcza zmianę jej treści oraz postanowień za pomocą aktu hierarchicznie niższego to w tym przypadku akt hierarchicznie niższy Konstytucja Apostolska „Ducati Patrimoni Sancti Pauli” w stosunku do BED może być zmieniana aktem hierarchicznie równym bądź niższym. Co potwierdza nauka i doktryna prawa.
Sygnatura Apostolska ubolewa nad swoją przewlekłością postępowania oraz błędną decyzją której efektem było orzeczenie SA z dnia 12 listopada 2013. Na podstawie decyzji składu orzekającego sygnatura apostolska postanowiła stwierdzić nieważność tego orzeczenia co rodzi skutki w postaci przywrócenia ważności art. 10 Konstytucji Apostolskiej „Ducati Patrimoni Sancti Pauli” ex nunc czyli z chwilą wydania orzeczenia w niniejszej sprawie.
Na sam koniec sygnatura pragnie również podkreślić że pomimo tożsamości pod względem językowym art. 10 Konstytucji Apostolskiej i art. 31 BED mamy doczynienia z dwoma różnymi przepisami prawa bowiem dotyczą one dwóch odmiennych aktów prawnych o odmiennej od siebie mocy prawa.  [/size]


Podpisano,
Trybun Sygnatury Apostolskiej, Alberto Farneze

Trybun Sygnatury Apostolskiej
Prezbiter Alberto Farneze