Autor Wątek: Rocznica konsekracji Bazyliki Chrystusa Zbawiciela na Lateranie  (Przeczytany 436 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cosimo Pietro de Medici

  • Kardynał
  • Filar państwa
  • *****
  • Wiadomości: 1206
  • Reputacja +31/-19
    • Zobacz profil
    • Email
Rocznica konsekracji Bazyliki Chrystusa Zbawiciela na Lateranie
« dnia: Niedziela, 09 Lis 2014, 10:34:38 »
Festum In Dedicatione Archibasilicae Sanctissimi Salvatoris
Sancta Missa apud Sancte Ioannes Lateransis, die XI mensis November AD MMXIV


Równo o godzinie ósmej rano w całym Apostolskim Mieście Rotria rozbrzmiały dzwony Bazyliki św. Jana na Lateranie. Ich głośne dźwięki opiewają potęgę i chwałę Boga Stwórcy, a także ogłaszają, że Kościół obchodzi dziś wspomnienie rocznica konsekracji Bazyliki Najświętszego Zbawiciela na Lateranie.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1Ecj2VChOIY[/youtube]


 
Z oddali widać zbliżającą się do świątyni wielką procesję.Pochód rozpoczyna krucyferariusz niosący złoty krzyż z czasów Anakleta II, za nim akolici ze świecami, dalej ministranci z trybularzami. Następnie można dostrzec diakonów niosących ozdobne feretrony, sztandary, figury Bogarodzicy oraz patrona dnia dzisiejszego, Najświętszego Zbawiciela oraz Świętych Janów - Ewangelisty i Chrzciciela. Cały korowód z dwóch stron otaczają Żołnierze Palatyńscy. Dalej kroczą kapłani ubrani w należne im stroje chórowe - kanonicy i prałaci w koronkowych komżach i sutannach z długimi trenami, protonotariusze apostolscy w fioletowych mantoletach oraz biskupi w rokietach oraz w cappa parva. Za tą całą procesją widać złoty baldachim, pod którym na sedia gestatoria siedzi Jego Świątobliwość Klemens III. Ubrany z złote mantum przeszywane herbami patriarchy i tiarą na głowie błogosławi wiernych idących do świątyni.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tjq7pnR4aKs[/youtube]

Procesja dociera do głównego ołtarza, gdzie rozpoczynają się modlitwy, zaś chór intonuje introit:


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TPCGpHbv38Q[/youtube]


Tymczasem przy ołtarzu głównym duchowni celebrujący Mszę zostają przebrani w alby przeszyte potrójną koronką i obszywane złotą nicią. Biskup Vincenzo Oreglia de Montpellier nakładają dalmatykę przedstawiającą świętego Jana Ewangelistę, zaś arcybiskup Giacinto Martino Mancini dalmatykę z wizerunkiem świętego Jana Chrzciciela. Kardynałowie Juan Lorenzo de Leon oraz Tomasso Domenico Mancini przywdziewają zdobione kapy, a ich głowy wieńczą mitry z wizerunkiem Krzyża Świętego. Do faldistorium gdzie spoczywa Jego Świątobliwość Klemens III podchodzi orszak złożony z diakonów. Przynoszą oni poszczególne elementy stroju celebransa. Po zdjęciu mantum Ojciec Święty ubiera pontyfikalne pantofle oraz rękawiczki. Nakłada również humerał oraz koronkową albę. Po założeniu złotego cingulum, stuły i manipularza książęta Kościoła pomagają Patriarsze w ubraniu złotego ornatu, przeszytego złotymi nićmi i z wyhaftowanym Barankiem, symbolizującym Jezusa Zbawiciela. Ostatecznie Kamerling nałożył na jego głowę zdobioną mitrę z doszytymi rubinami, diamentami i kamieniami szlachetnymi.
Przy akompaniamencie potężnych organów Bazyliki Laterańskiej rozpoczyna się Msza odprawiana przez Jego Świątobliwość Klemensa III.

Na Offertorium znów w serca wiernych przenikał głos chorału gregoriańskiego:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j2-5W37NeOk[/youtube]


Po zakończeniu Eucharystii Biskup Rotrii zdjął haftowany manipularz, położył go na mszale ze złotymi okuciami, wszedł na gotycką ambonę z dębowego drewna i przemówił tymi słowami:

CytujWasze Eminencje,
Wasze Ekscelencje,
Czcigodni Bracia i Siostry w Chrystusie Panu!


Gdy po trzech wiekach prześladowania Kościół odzyskał wolność, cesarz Konstantyn Wielki ofiarował Patriarsze starożytny pałac Lateranów i wzniósł przy nim bazylikę ku czci Zbawiciela, którą konsekrował pierwszy Patriarcha Rotrii Linus I 9 listopada 581 r. Ponieważ przy bazylice tej wzniesiono baptysterium poświęcone św. Janowi Chrzcicielowi, stał się on drugim patronem bazyliki. W późniejszych latach kolejnym patronem został święty Jan Ewangelista. W tej naszej bazylice koncentruje się życie Kościoła Rotryjskiego. Tutaj odbywają się koronacje patriarsze, kreacje biskupie i inne najważniejsze uroczystości Kościoła Rotryjskiego. Odbyło się aż 5 soborów powszechnych, a szósty jest w trakcie. Katedra może być nazywana zatem matką i głową wszystkich kościołów mikroświata.

Dziś wspominamy także świętego Teodora - żołnierza Chrystusa. Jeden z największych męczenników Bliskiego Wschodu – święty Teodor – był potomkiem słynnego rodu. Wiemy także, iż jako młodzieniec służyć miał w armii cesarza Maksymiliana.
Gdy w roku 306 wybuchły prześladowania chrześcijan – ostatnie, ale niestety także i najkrwawsze z tych, które zapoczątkował Dioklecjan – Teodor odważnie przyznał się do swojej wiary. W czasie przesłuchania zażądano, by złożył ofiarę rzymskim bóstwom, ale dzielny młodzian oświadczył wobec całego legionu, iż jest żołnierzem Chrystusa i nie będzie oddawał czci fałszywym bożkom. Dano mu więc „czas do namysłu”.


Czas ten wykorzystał Teodor na spalenie słynnej w Amazei świątyni Cybeli. Na pytanie sędziów, dlaczego to uczynił, odpowiedział podobno: “Podłożyłem ogień, aby przekonać się o potędze Cybeli, której kapłanem miałem zostać, ale wasza bogini nie wytrzymała próby ognia”. Nie złamały świętego żołnierza ani obietnice, jakie składali mu sędziowie, ani najwymyślniejsze tortury, jakim go następnie poddali. Kiedy dręczono go głodem, sam Chrystus miał podobno przybyć, by nakarmić swojego rycerza.

Wreszcie zapadł wyrok i Teodor został żywcem spalony. Na miejscu męczeństwa cesarz wschodnio-rzymski, Anastazy, wystawił bazylikę ku czci świętego. Kościół ten szybko stał się celem pielgrzymek.

Relikwie świętego Teodora znajdują się obecnie we włoskim Brindisi, w tamtejszej katedrze. Męczennik jest czczony jako główny patron tego miasta. Relikwie zostały tu przeniesione z Amazei, gdzie w VIII wieku doszło do prześladowań chrześcijan.Pax Domini sit semper Vobiscum!

(-) Clemens III P. P.

Po zakończonej mowie wielka procesja udała się do zakrystii, a uroczystość dobiegła końca.
« Ostatnia zmiana: Sobota, 11 Kwi 2015, 22:41:12 wysłana przez Don Fernando d'Este y Córdoba »
/-/ Cosimo Pietro de Medici

Kamerling Stolicy Apostolskiej
Prymas Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Książę Toskanii i Palestriny