Autor Wątek: Dysputa VII: Kalendarz kościelny  (Przeczytany 1003 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Stanisław Wieniawa

• Gość
Dysputa VII: Kalendarz kościelny
« dnia: Niedziela, 07 Gru 2014, 18:41:14 »
Wasza Świątobliwość,
Czcigodni Ojcowie Soborowi!

Pragnę otworzyć kolejną dysputę Świętego Soboru Laterańskiego VI. Jej temat brzmi - "Kalendarz kościelny". Jaki mamy stosować kalendarz kościelny: stosowany w Kościele Katolickim przed Soborem Watykańskim II czy po Soborze Watykańskim II?

Zapraszam do obradowania.

bp Vincenzo Oreglia di Santo Stefano
Legat Soborowy

Stanisław Wieniawa

• Gość
Odp: Dysputa VII: Kalendarz kościelny
« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 07 Gru 2014, 18:43:47 »
Otóż ja jestem zdecydowanym zwolennikiem kalendarza przedsoborowego.

Argumenty:
1. Klimatycznie pasuje do okresu renesansu.
2. Jest bogatszy (o Suche Dni, o Przedpoście, o wigilie, o wiele innych świąt).
3. Jest prostszy w stosowaniu (brak podziału na lata A, B, C)
4. Wpisuje się w liturgię przedsoborową, do której nawiązujemy i promujemy.
5. Można go znaleźć tutaj http://sun.aei.polsl.pl/~ksim/tradycja/ordo.php - ja także służę pomocą, mogę na zapytania udzielić informacji każdego dnia.

Giovanni Ganganelli

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 07 Gru 2014, 18:57:03 »
Mimo wszystko, dla ubarwienia Naszego życia konsekrowanego proponuję stworzyć własny kalendarz świąt kościelnych bądź odpowiednie zmodyfikowanie o dostosowanie do mikronacyjnych warunków przedsoborowego. Dzięki temu powstanie, Nasz, unikalny kalendarz, który będzie częścią kultury i przez to stanie się nośnikiem kulturotwórczym. Odtwarzanie może być dla Nas w pewnym momencie zgubne.

Stanisław Wieniawa

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Niedziela, 07 Gru 2014, 19:17:48 »
Jeszcze lepszym pomysłem jest wyodrębnienie z kalendarza przedsoborowego najważniejszych świąt obowiązkowych dla naszego Kościoła. Można także dodać własne, ale nie za dużo. Wszakże byłoby to ciekawe urozmaicenie.

Offline Nicolaus Stefano Dreder

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +33/-10
    • Status GG
« Odpowiedź #4 dnia: Niedziela, 07 Gru 2014, 21:49:19 »
Jeszcze lepszym pomysłem jest wyodrębnienie z kalendarza przedsoborowego najważniejszych świąt obowiązkowych dla naszego Kościoła. Można także dodać własne, ale nie za dużo. Wszakże byłoby to ciekawe urozmaicenie.

Popieram taką wersję :)
(-) Nicolaus Stefano kardynał Dreder

Prymas Niderlandów
Arcybiskup Trydentu
Hrabia van Aartselaar

Offline Leonardo Mario della Popoly

• Biskup
  • Przyjaciel kraju
  • Reputacja +21/-1
    • Status GG
« Odpowiedź #5 dnia: Niedziela, 07 Gru 2014, 23:10:34 »
Uważam, że pewnym jest skorzystanie z kalendarza przedsoborowego, przy tworzeniu naszego dzieła, jeśli oczywiście do tego dojdzie.
Jego Ekscelencja
abp mgr. net Leonardo Mario della Popoly
Biskup Trydentu

Mecenas Patriarszy
Kapelmistrz Patriarszy
Szambelan Patriarszy
Prymas Surmeński

Offline Cosimo Pietro de Medici

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +31/-19
    • Email
« Odpowiedź #6 dnia: Poniedziałek, 08 Gru 2014, 12:38:53 »
Drodzy Bracia,

Dla nas sprawa jest jasna - kalendarz przedsoborowy i żaden inny. Są na to odpowiednie argumenty i już nie będziemy się powtarzać bo zostały przedstawione w tej dyskusji. Natomiast nie wyobrażamy sobie, żebyśmy mieli stworzyć, swój własny kalendarz czy też bawić się w jakiekolwiek inne modyfikacje. Dla Nas jest to niedopuszczalne bo mamy w pamięci dawne czasy, kiedy też Stolica Apostolska i Kościół zostały "zmodyfikowane", przecież też te działania miały sprawić, że będzie to częścią naszej, własnej kultury, miało to być nośnikiem kulturotwórczym - skutki tego były bardzo nieciekawe. Oczywiście ktoś teraz może powiedzieć, że wyolbrzymiamy bo to przecież tylko kalendarz, ale dla Nas jest to istotny element dla funkcjonowania Kościoła.
/-/ Cosimo Pietro de Medici

Kamerling Stolicy Apostolskiej
Prymas Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Książę Toskanii i Palestriny

Stanisław Wieniawa

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Poniedziałek, 08 Gru 2014, 12:46:43 »
Drodzy Bracia,

Dla nas sprawa jest jasna - kalendarz przedsoborowy i żaden inny. Są na to odpowiednie argumenty i już nie będziemy się powtarzać bo zostały przedstawione w tej dyskusji. Natomiast nie wyobrażamy sobie, żebyśmy mieli stworzyć, swój własny kalendarz czy też bawić się w jakiekolwiek inne modyfikacje. Dla Nas jest to niedopuszczalne bo mamy w pamięci dawne czasy, kiedy też Stolica Apostolska i Kościół zostały "zmodyfikowane", przecież też te działania miały sprawić, że będzie to częścią naszej, własnej kultury, miało to być nośnikiem kulturotwórczym - skutki tego były bardzo nieciekawe. Oczywiście ktoś teraz może powiedzieć, że wyolbrzymiamy bo to przecież tylko kalendarz, ale dla Nas jest to istotny element dla funkcjonowania Kościoła.

Jego Świątobliwość przedstawił bardzo dobre argumenty, popieram jego zdanie w całej rozciągłości.

Giovanni Ganganelli

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Poniedziałek, 08 Gru 2014, 13:26:13 »
Ja natomiast wciąż podtrzymuję swoje zdanie. Kalendarz przedsoborowy jest anachronizmem. Nie wprowadzenie tam istotnych zmian, a poprzez zmianę rozumie się np. wyszczególnienie odpowiednich świąt (np. obowiązkowych do zorganizowania w swoich parafiach), może doprowadzić do takiej samej sytuacji jak mamy obecnie, czyli ogólnie "róbcie co chcecie, bez ładu i składu".

Wasza Świątobliwość wspomina czasy fabularyzacji Kościoła, a my, albo przynajmniej ja, chcę wprowadzić drobne poprawki do kalendarza. Nie upieram się przy tworzeniu nowego, choć z pewnością pomogłoby to w podtrzymaniu kultury i wyodrębnienia Nas jako społeczności, posługującej się własnym kalendarzem świąt.

Wszystko zależy jedynie od nas. Przy okresie, o którym mówi Jego Świątobliwość, osoby nieodpowiednie kreowały kulturę, bowiem nie mieli ogólnego zarysu, pomysłu. Ta rotryjska kultura, była kulturą przypadku. Mało które elementy pasowały do siebie.

Stanisław Wieniawa

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Poniedziałek, 08 Gru 2014, 15:55:11 »
Anachronizmem dla modernistów, obraziła mnie Magnificencja tym stwierdzeniem jako tradycjonalistę gdyż moje życie duchowe toczy się według tego kalendarza w realnym życiu.
« Ostatnia zmiana: Poniedziałek, 08 Gru 2014, 16:06:57 wysłana przez Vincenzo Oreglia di Santo Stefano »

Giovanni Ganganelli

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Poniedziałek, 08 Gru 2014, 16:32:53 »
Tak, uważam to za anachronizm i mam prawo tak o tym sądzić. Jestem zwolennikiem zreformowanego Kościoła.

Stanisław Wieniawa

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Poniedziałek, 08 Gru 2014, 16:48:30 »
No to w tym miejscu kończy się nasza wszelka dyskusja. Kościół po SWII nie jest kościołem prawdziwie katolickim.
« Ostatnia zmiana: Poniedziałek, 08 Gru 2014, 16:55:04 wysłana przez Vincenzo Oreglia di Santo Stefano »

Giovanni Ganganelli

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Poniedziałek, 08 Gru 2014, 17:11:40 »
To Brata opinia. Jak widać Brat nie dorósł do rozmów i dysput, bo jeżeli się coś nie podoba to trzeba się obrazić. Cóż...

Stanisław Wieniawa

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Poniedziałek, 08 Gru 2014, 17:15:23 »
Z modernistami nie sposób rozmawiać, bo z doświadczenia wiem, że żadne argumenty nie trafią.

Offline Aleksander IV

• Patriarcha
  • Przyjaciel kraju
  • Reputacja +15/-3
  • Fortitudo et laus mea Dominus
    • Status GG
« Odpowiedź #14 dnia: Poniedziałek, 08 Gru 2014, 20:18:04 »
Żadna ze stron konfliktu wokół SVII nie potrafi rozmawiać. Nikt nie słucha, wszyscy krzyczą, co obija się o ściany i nie przynosi żadnego pozytywnego efektu. Przyjmując jednak zasadę, że każdy ma prawo do własnych przekonań szanuję obie strony tego dziecinnego konfliktu, choć z żadną do końca się nie zgadzam. Tym niemniej pamiętajmy, iż wirtual, to nie świat realny. Mimo, że część procesów i zjawisk się powtarza to ich efekty i przyczyny mogą być różne. Tak więc popieram pomysł Ekscelencji Ganganellego, aby utworzyć własny kalendarz, oparty oczywiście w większej części o przedsoborowy odpowiednik ze świata realnego, który bardziej pasuje do klimatu, który odwzorowujemy. Co do świąt, które należałoby dodać do takiego kalendarza, to powinny być to ważne rocznice dla Kościoła Rotryjskiego i Państwa Kościelnego - odrodzenie Rotrii, mająca nastąpić proklamacja III PKR, być może upamiętnienie Wawrzyńca Medycejskiego - jednego z największych i najpotężniejszych ludzi, jacy kiedykolwiek stąpali po wirtualnej ziemi, itp. Jednakże aby rozmawiać, należy mówić o konkretach. Dlatego też byłbym wdzięczny, gdyby Arcybiskup przygotował konkretny kalendarz według swojego pomysłu i powyższych rad, abyśmy mieli jakikolwiek grunt do dalszych rozważań.
/-/Sanctitas Vestra Alexander IV
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae, etc.