Autor Wątek: Msza Trydencka w waszej diecezji  (Przeczytany 1040 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Stanisław Wieniawa

• Gość
Msza Trydencka w waszej diecezji
« dnia: Środa, 03 Wrz 2014, 21:46:35 »
Drodzy Bracia!

Chciałbym się zapytać o status Mszy Trydenckiej w waszej diecezji. W mojej sosnowieckiej jesteśmy marginalizowani, odprawiamy w "novusowej" kaplicy, nie możemy kadzić ze względu na czujki pożarowe,  brakuje celebransów. Niby Msza co niedzielę, ale w święta już nie zawsze.

Offline Nicolaus Stefano Dreder

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +33/-10
    • Status GG
Odp: Msza Trydencka w waszej diecezji
« Odpowiedź #1 dnia: Środa, 03 Wrz 2014, 21:49:32 »
Ja niestety nigdy w Mszy Trydenckiej przyjemności nie miałem uczestniczyć, a szkoda. Jednak z tego co wiem, w mojej diecezji nie jest praktykowana, bo raczej wierni wolą spędzić te "długie" 40 minut w kościele w niedzielę - a potem do domku na obiadek, niż uczestniczyć w tej bardzo pięknej uroczystości. :)
(-) Nicolaus Stefano kardynał Dreder

Prymas Niderlandów
Arcybiskup Trydentu
Hrabia van Aartselaar

Offline Karl Nicolaus Habsburg

• Obywatel
  • Przyjaciel kraju
  • Reputacja +8/-3
    • Status GG
« Odpowiedź #2 dnia: Środa, 03 Wrz 2014, 22:31:36 »
W mojej diecezji (warszawsko-praskiej) wszystko zależy od parafii. Kuria (z tego, co wiem przynajmniej), w ogóle nie wtrąca się w te sprawy, jeśli nie musi; jest bierna - co, de facto, stanowi spory minus, gdyż po pierwsze, najczęściej nie ma komu odprawiać mszy w rycie trydenckim, po drugie, proboszczowie są temu zwykle niechętni z różnorakich powodów - najczęściej przyczyną jest wygodnictwo księży lub niechęć parafian (często wyimaginowana przez proboszczów, na zasadzie - "nie będziemy robić podziałów"; "wiernych pewnie to zgorszy"; "nikt nie będzie w takich mszach uczestniczył" itp.). Inną sprawą jest fakt, że przekrój społeczny prawobrzeżnej diecezji jest specyficzny. Sporą część parafian stanowią mieszkańcy Warszawy, reszta to mniejsze miasta, miasteczka i wsie (m. in. Jeruzalem, czyli serialowe Wilkowyje ;D), a ci pierwsi są, jak zapewne wiadomo, dosyć wygodniccy (o czy wspomniał Ekscelencja de León) lub mają poglądy, nazwijmy to eufemistycznie, dosyć "modernistyczne". Bardzo prężnie działa w diecezji deuterokatechumenat i coraz liczniejsze stają się szeregi neokatechumenatu, czego pozwolicie Bracia nie skomentuję, bo nie przystoi używać pewnych słów.

Doszło nawet do tego, że w słynnej Świątyni Opatrzności Bożej (w sąsiedniej diecezji warszawskiej), na którą łoży cały Kościół katolicki w Polsce, a której Górny Kościół jest w budowie, Dolny Kościół, który już jest gotowy (jest tam m. in. Panteon Wielkich Polaków), ma układ neoński (!)... Ręce opadają...

Załączam zdjęcie, żebyście Bracia mogli pozałamywać się razem ze mną:

(-) Karol Mikołaj Habsburg

Offline Giacinto Martino de Mancini OFD

• Biskup
  • Filar państwa
  • Reputacja +6/-0
  • "Radujcie się zawsze w Panu"
    • Status GG
« Odpowiedź #3 dnia: Środa, 03 Wrz 2014, 22:41:43 »
U mnie są dwie kaplice i wyznaczony ksiądz, który codziennie odprawia w jednej z nich. Czy jest marginalizowana? Ciężko mi rzec. Myślę, że na razie tyle  - niestety - wystarczy. Mówię "niestety", bo ludzie Mszy Trydenckiej nie znają.
Arcybiskup dr net. Giacinto Martino Mancini OFD
Baron Fossombrone i hrabia Królestwa Agurii,
Prymas Królestwa Agurii,
Trybun Sygnatury Apostolskiej,
Dyrektor Filharmonii Książęcej

Stanisław Wieniawa

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Środa, 03 Wrz 2014, 23:08:57 »
A trzeba to zmieniać! Moim zdaniem taka msza powinna być sprawowana codziennie w każdej katedrze diecezjalnej. U nas nasz opiekun nauczył się Tridentiny pod przymusem biskupa, ale... Pokochał ten ryt i wspólnotę. Teraz nie ma jak odprawiać, bo jest jedynym wikarym i nie może w niedzielę zostawić proboszcza samego na parafii. A nie ma go kto zastąpić. Odprawiają też księża emeryci, ale oni tworzą swój ryt. Ogólnie Bogu Dziękuję, że za pontyfikatu obecnego papieża w ogóle nam nie zabrali tej mszy w diecezji. Zostaje mi wtedy jeździć do FSSPX.

• Biskup
  • Filar państwa
  • Reputacja +6/-0
    • Status GG
« Odpowiedź #5 dnia: Środa, 03 Wrz 2014, 23:25:56 »
Też bym chciał, żeby Tridentina była odprawiana w każdym dekanacie, ale nie będzie, bo wierni jej nie znają. Moim zdaniem, to my, którzy znamy tę Mszę możemy ją promować i modlić się o to, żeby ludzie mogli ją poznać :).
Prymas Królestwa Agurii,

Stanisław Wieniawa

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Środa, 03 Wrz 2014, 23:28:24 »
Ja promuję, ale jest trudno. Dużo łatwiej pokochać Tridentinę temu, kto interesuje się liturgią, historią, teologią lub ich mieszanką.

• Biskup
  • Filar państwa
  • Reputacja +6/-0
    • Status GG
« Odpowiedź #7 dnia: Piątek, 05 Wrz 2014, 18:57:03 »
Najlepiej jest kogoś zachęcić i przyprowadzić na Mszę Wszechczasów, ale przy zachęcaniu należy jednak powstrzymywać się od indoktrynacji, bo - jak psychologia mówi - to tylko odpycha ludzi i wywołuje przeciwny skutek :).

Dużo łatwiej pokochać Tridentinę temu, kto interesuje się liturgią, historią, teologią lub ich mieszanką.

Nie wątpię, ale znów miłość do Mszy Świętej może pomóc do odkrycia nowych pasji i talentów, a przede wszystkim powołania :).
Prymas Królestwa Agurii,

Stanisław Wieniawa

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Piątek, 05 Wrz 2014, 20:14:44 »
Najlepiej jest kogoś zachęcić i przyprowadzić na Mszę Wszechczasów, ale przy zachęcaniu należy jednak powstrzymywać się od indoktrynacji, bo - jak psychologia mówi - to tylko odpycha ludzi i wywołuje przeciwny skutek :).

Dużo łatwiej pokochać Tridentinę temu, kto interesuje się liturgią, historią, teologią lub ich mieszanką.

Nie wątpię, ale znów miłość do Mszy Świętej może pomóc do odkrycia nowych pasji i talentów, a przede wszystkim powołania :).

Wiem to doskonale z własnego doświadczenia.

Offline x. Giuseppe Bertelli

• Prezbiter
  • Stały bywalec
  • Reputacja +7/-3
« Odpowiedź #9 dnia: Poniedziałek, 13 Kwi 2015, 21:27:27 »
Msza w NFRR jest codziennie :)
x. dr net. Giuseppe monsignore Bertelli
Kapelan Honorowy Jego Świątobliwości