Autor Wątek: Uroczystość III Niedzieli Adwentu  (Przeczytany 469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Stanisław Wieniawa

 • Gość
Uroczystość III Niedzieli Adwentu
« dnia: Niedziela, 14 Gru 2014, 17:19:02 »
Dominica Tertia Adventus
Sancta Missa apud Sancte Ioannes Lateransis, die XIV mensis Decembre AD MMXIV


Po godzinie siedemnastej w całym Apostolskim Mieście Rotria rozbrzmiały dzwony Bazyliki św. Jana na Lateranie. Ich głośne dźwięki opiewają potęgę i chwałę Boga Stwórcy, a także ogłaszają, że Kościół obchodzi dziś III Niedzielę Adwentu, zwaną również od słów dzisiejszego Introitu: Niedzielą Gaudete.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1Ecj2VChOIY[/youtube]


Z oddali widać zbliżającą się do świątyni wielką procesję.Pochód rozpoczyna krucyferariusz niosący złoty krzyż z czasów Anakleta II, za nim akolici ze świecami, dalej ministranci z trybularzami. Następnie można dostrzec diakonów niosących ozdobne feretrony, sztandary, figury Bogarodzicy oraz Jana Chrzciciela. Cały korowód z dwóch stron otaczają Żołnierze Palatyńscy. Dalej kroczą kapłani ubrani w należne im stroje chórowe - kanonicy i prałaci w koronkowych komżach i sutannach z długimi trenami, protonotariusze apostolscy w fioletowych mantoletach oraz biskupi w rokietach oraz w cappa parva. Za tą całą procesją widać złoty baldachim, pod którym na sedia gestatoria siedzi Jego Świątobliwość Klemens III. Ubrany z złote mantum przeszywane herbami patriarchy i tiarą na głowie błogosławi wiernych w świątyni.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1CzLZ4665RQ[/youtube]

Procesja dociera do głównego ołtarza, gdzie rozpoczynają się modlitwy, zaś chór intonuje introit:


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6hetapJXoN8[/youtube]


Tymczasem przy ołtarzu głównym duchowni celebrujący Mszę zostają przebrani w alby przeszyte potrójną koronką i obszywane złotą nicią. Biskup Vincenzo Oreglia de Montpellier nakłada różową dalmatykę przedstawiającą świętego Jana Chrzciciela, zaś arcybiskup Giacinto Martino Mancini dalmatykę z wizerunkiem Najświętszej Panienki Niepokalanie Poczętej. Kardynałowie Juan Lorenzo de Leon oraz Tomasso Domenico Mancini przywdziewają zdobione różowe kapy, a ich głowy wieńczą mitry z wizerunkiem Krzyża Świętego. Do faldistorium gdzie spoczywa Jego Świątobliwość Klemens III podchodzi orszak złożony z diakonów. Przynoszą oni poszczególne elementy stroju celebransa. Po zdjęciu mantum Ojciec Święty ubiera pontyfikalne pantofle oraz rękawiczki. Nakłada również humerał oraz koronkową albę. Po założeniu złotego cingulum, stuły i manipularza książęta Kościoła pomagają Patriarsze w ubraniu różowego ornatu, przeszytego złotymi nićmi i z wyhaftowanym Barankiem, symbolizującym Jezusa Zbawiciela. Ostatecznie Kamerling nałożył na jego głowę zdobioną mitrę z doszytymi rubinami, diamentami i kamieniami szlachetnymi.


Przy akompaniamencie potężnych organów Bazyliki Laterańskiej rozpoczyna się Msza odprawiana przez Jego Świątobliwość Klemensa III.

Po zakończeniu Eucharystii Biskup Rotrii zdjął haftowany manipularz, położył go na mszale ze złotymi okuciami, wszedł na gotycką ambonę z dębowego drewna i przemówił tymi słowami:

Offline Cosimo Pietro de Medici

 • Kardynał
 • Filar państwa
 • *****
 • Wiadomości: 1206
 • Reputacja +31/-19
  • Zobacz profil
  • Email
Odp: Uroczystość III Niedzieli Adwentu
« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 14 Gru 2014, 17:25:25 »
CytujWasze Eminencje,
Wasze Ekscelencje,
Czcigodni Bracia i Siostry w Chrystusie Panu!


Trzecią niedzielę Adwentu zwykliśmy nazywać niedzielą Gaudete, czyli niedzielą radości. Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko i Kościół w wielkiej radości celebruje ten dzień w sposób szczególny.

Formularz mszalny na niedzielę gaudete przepełniony jest tekstami o radości – antyfona na wejście mówi Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie się, Pan jest blisko (Flp 4, 4-5), a w kolekcie czytamy: Nakłoń, Panie, ucha Twego ku naszym prośbom i rozjaśnij ciemności naszego umysłu łaską Twego nawiedzenia. Również czytania przeznaczone na tę niedzielę nie pozostawiają wątpliwości, co do jej charakteru.

W okresie Adwentu liturgia sprawowana jest w szatach koloru fioletowego, jednak w III niedzielę można wykorzystać szaty różowe. Oprócz tego dnia, można to zrobić jeszcze tylko w niedzielę laetare – IV niedzielę Wielkiego Postu. Róż ma być kolejnym radosnym akcentem tego dnia.

Tradycja świętowania niedzieli Gaudete wyrosła w czasach, gdy Adwent miał typowo postny charakter. Zaczęto ją obchodzić jako odpowiednik wspomnianej już niedzieli laetare. Wtedy miała charakter przerwy w poście, była jedynym radosnym akcentem Adwentu. Teraz, gdy Adwent obchodzony jest jako czas radosnego oczekiwania stanowi ona bardziej kulminacyjny punkt tego okresu trafnie wyrażając jego prawdziwą tożsamość.


Pax Domini sit semper Vobiscum!

(-) Clemens III P. P.
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 14 Gru 2014, 17:28:24 wysłana przez Klemens III »
/-/ Cosimo Pietro de Medici

Kamerling Stolicy Apostolskiej
Prymas Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Książę Toskanii i Palestriny

Stanisław Wieniawa

 • Gość
Odp: Uroczystość III Niedzieli Adwentu
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 14 Gru 2014, 17:28:18 »
Po zakończonej mowie wielka procesja udała się do zakrystii, a uroczystość dobiegła końca.


Po uroczystości na Placu przed Bazyliką pojawili się robotnicy, którzy ustawili olbrzymią choinkę. Wielkie drzewo zostało przystrojone nie tylko przez pracowników, ale także przez wiernych, którzy przynosili swoje ozdoby w darze dla Jego Świątobliwości. Ten nowy zwyczaj został wprowadzony przez Ojca Świętego, sama choinka bożonarodzeniowa posiada bogate symboliczne znaczenie. Iglaste drzewko od dawna jest symbolem życia i odradzania się. W tradycji chrześcijańskiej żywe drzewko to symbol Chrystusa, jako źródła życia. Chrystus umarł na krzyżu – drzewie życia. Choinka nawiązuje do Jego zbawczej męki, gdyż jej zieleń i świeżość oznacza nieprzemijające życie.

Choinka przed Bazyliką Laterańską jest wyrazem umiłowania pobożności ludowej przez naszego Ojca Świętego Klemensa III.