Autor Wątek: Audiencja wigilijna  (Przeczytany 568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cosimo Pietro de Medici

 • Kardynał
 • Filar państwa
 • *****
 • Wiadomości: 1206
 • Reputacja +31/-19
  • Zobacz profil
  • Email
Audiencja wigilijna
« dnia: Środa, 24 Gru 2014, 19:27:47 »


Audiencja Generalna
Jego Świątobliwości Klemensa III

w Bazylice św. Jana na Lateranie, dnia 24miesiąca grudnia MMXIV AD


Dzwony Świętego Miasta Rotria, wraz z najgłośniejszym znajdującym się w Bazylice św. Jana na Lateranie wzywają wszystkich mieszkańców do stawienia się na placu przy Świątyni. Centrum miasta, a także okiennice okolicznych domów zostało udekorowane we flagi Państwa Kościelnego Rotria i portrety największych Patriarchów Kościoła. Około godziny 19.30 na plac wjechała potężna dębowa kareta zaprzęgnięta przez sześć białych rumaków. Wszyscy wierni wiwatowali na cześć Ojca Świętego, a dzieci sypały kwiaty na drogę przed powóz Jego Świątobliwości. Karoca bije łuną światła od złotych ornamentów, a także przedstawień świętych Pańskich. Wewnątrz zasiada Jego Świątobliwość Klemens III ubrany w swój zimowy strój chórowy, zaś na głowie ma ciepłe czerwone camerino, gdyż na dworze mróz trzaskający i opad śniegu. Obok Patriarchy siedzą dostojnicy tacy jak, Jego Eminencja Nicolaus Stefano Dreder - Kamerling Świętej Stolicy, Jego Eminencja Tommaso Domenico Mancini oraz Jego Ekscelencja Vincenzo Oreglia di Santo Stefano, Szambelan Patriarszy. Dostojnicy ubrani w stroje chórowe, wszyscy mają narzucone na siebie cappa magna. Ojciec Święty błogosławi wszystkim zebranym, a szczególnie małym dzieciom. Panuje atmosfera radości, pokoju i dobroci.

Gdy Ojciec Święty wyszedł ze swej karocy udał się do Bazyliki św. Jana, zaś tłum radośnie wołał "Vivat, vivat!". Wierni poddani padli na kolana, gdy obok nich przechodził Następca świętego Pawła. Kapelmistrz dał znak muzykom, by zagrali Te Deum, kiedy na balkonie pojawi się Ojciec Święty i jego dworzanie.


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sLwBlTaOGIQ[/youtube]

Po salwie oklasków i wiwatów na cześć Ojca Świętego, Klemens III z uśmiechem uciszył radosny tłum i przywitał wszystkich zgromadzonych. Wikariusz Generalny podał Jego Świątobliwości mowę, którą Biskup Rotrii wygłosi do mieszkańców Świętej Stolicy.


Chór Cantores Lateransis rozpoczął śpiewanie "Salve Regina", zaś Jego Świątobliwość ze swym Dworem udał się w procesji do Pałacu Laterańskiego na wieczerzę, zaś zgromadzona ludność mogła oglądać wspaniały pokaz sztucznych ogni, nad którym pieczę sprawowali żołnierze Gwardii Szlacheckiej. Tak Audiencja Generalna Ojca Świętego dobiegła końca.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6muC67i-a3s[/youtube]
« Ostatnia zmiana: Sobota, 11 Kwi 2015, 22:41:27 wysłana przez Don Fernando d'Este y Córdoba »
/-/ Cosimo Pietro de Medici

Kamerling Stolicy Apostolskiej
Prymas Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Książę Toskanii i Palestriny

Offline Cosimo Pietro de Medici

 • Kardynał
 • Filar państwa
 • *****
 • Wiadomości: 1206
 • Reputacja +31/-19
  • Zobacz profil
  • Email
Odp: Audiencja wigilijna
« Odpowiedź #1 dnia: Środa, 24 Gru 2014, 19:28:16 »
CytujWasze Eminencje,
Wasze Ekscelencje,
Czcigodni Bracia i Siostry w Chrystusie Panu!


Obchodzimy dziś Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Chrystus jest już blisko. Wieczorem zasiądziemy z bliskimi do wigilijnej wieczerzy, by o północy śpiewać radosne Gloria. "Dziś poznacie, że przyjdzie Pan i zbawi nas; a rano ujrzycie chwałę Jego" - tak czytamy w dniu dzisiejszym w antyfonie na wejście. W wigilijny dzień kumuluje się oczekiwanie na narodzenie Pana, którym żyliśmy przez cały Adwent. Czym jest Boże Narodzenie? Jakie ma ono dla nas znaczenie? Święty Augustyn powiada: "Umarłbyś na wieki, gdyby On nie narodził się w czasie. Przenigdy nie byłbyś wyzwolony z ciała grzechu, gdyby On nie przyjął ciała, podobnego do ciała grzechu. Byłbyś skazany na niemiłosierną wieczność, gdyby Bóg nie okazał ci wiecznego miłosierdzia. Nie byłbyś przywrócony życiu, gdyby On nie poddał się dobrowolnie prawu śmierci. Bez Jego pomocy byłbyś zgubiony, zginąłbyś, gdyby nie przyszedł. Świętujmy więc z radością nadejście naszego zbawienia i odkupienia. Świętujmy dzień uroczysty, w którym Ten, co sam jest jedynym i wiekuistym dniem Ojca, zechciał zstąpić w krótki i przemijający dzień doczesności."

Również dla Nas ten dzień ma wyjątkowe znaczenie. Zasiadając na Tronie Pawłowym w obliczu wielkich zmian, jakie czekają Państwo Kościelne, zmian na lepsze, czując powiew ożywczego Ducha, który przepełnia Ojców na Soborze Laterańskim VI, przesyłam Wam Bracia i Siostry serdeczne życzenia rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Niech ten czas będzie okresem zbliżenia się do Boga, modlitwy oraz napełnienia pokojem. Niech każdy z nas nabierze nowych sił i błogosławieństwa od maleńkiego Jezusa na kolejne dni służby Kościołowi - Matce Naszej.

Puer natus est nobis, et filius datus est nobis. W przededniu tego radosnego święta chcemy nagrodzić tych, którzy najwierniej, najwytrwalej i najciężej pracują na chwałę Złotego Tronu. Wynosimy umiłowanego Syna Alberto Guglielmo d'Orange Nassau do godności Biskupa Kościoła Rotryjskiego, a drogiego Brata Vincenzo Oreglia di Santo Stefano czynimy Komandorem Arcychrześcijańskiego Orderu Sykstusa III. Niech wyróżnieni będą przykładem na to, że praca dla Stolicy Apostolskiej zawsze zostanie przez Nas doceniona.

Jeszcze raz życząc Wam wszystkiego dobrego, z serca błogosławimy:


Benedicat Vos omnipotens Deus + Pater + et Filius + et Spiritus Sanctus!

(-) Clemens III P. P.
/-/ Cosimo Pietro de Medici

Kamerling Stolicy Apostolskiej
Prymas Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Książę Toskanii i Palestriny

Stanisław Wieniawa

 • Gość
Odp: Audiencja wigilijna
« Odpowiedź #2 dnia: Czwartek, 25 Gru 2014, 15:06:45 »
Bóg zapłać Waszej Świątobliwości za wyróżnienie. Gratuluję także Bratu Albertowi. Vivat Clemens! Vivat Rotria!

Offline Aleksander IV

 • Patriarcha
 • Przyjaciel kraju
 • *******
 • Wiadomości: 277
 • Reputacja +15/-3
 • Fortitudo et laus mea Dominus
  • Status GG
  • Zobacz profil
Odp: Audiencja wigilijna
« Odpowiedź #3 dnia: Sobota, 27 Gru 2014, 07:16:00 »
Dziękuję Waszej Świątobliwości za wyróżnienie. Będzie to dla mnie motywacją do dalszej pracy.
/-/Sanctitas Vestra Alexander IV
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae, etc.