Autor Wątek: Uroczystość Obrzezania Pańskiego  (Przeczytany 477 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Stanisław Wieniawa

 • Gość
Uroczystość Obrzezania Pańskiego
« dnia: Czwartek, 01 Sty 2015, 20:01:25 »
FestumCircumcisio Domini Iesu Christi
Sancta Missa apud Sancte Ioannes Lateransis, die I mensis January AD MMXV


Równo o godzinie ósmej rano w całym Apostolskim Mieście Rotria rozbrzmiały dzwony Bazyliki św. Jana na Lateranie. Ich głośne dźwięki opiewają potęgę i chwałę Boga Stwórcy, a także ogłaszają, że Kościół obchodzi dziś wspomnienie Obrzezania Pańskiego.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1Ecj2VChOIY[/youtube]


Z oddali widać zbliżającą się do świątyni wielką procesję.Pochód rozpoczyna krucyferariusz niosący złoty krzyż z czasów Anakleta II, za nim akolici ze świecami, dalej ministranci z trybularzami. Następnie można dostrzec diakonów niosących ozdobne feretrony, sztandary, figury Bogarodzicy. Cały korowód z dwóch stron otaczają Żołnierze Palatyńscy. Dalej kroczą kapłani ubrani w należne im stroje chórowe - kanonicy i prałaci w koronkowych komżach i sutannach z długimi trenami, protonotariusze apostolscy w fioletowych mantoletach oraz biskupi w rokietach oraz w cappa parva. Za tą całą procesją kroczy biskup - Regent Alberto Gugielmo d'Orange Nassau, ubrany w kapę i z białą mitrą na głowie. Błogosławi on wszystkim wiernym. Obok niego kroczą arcybiskupi Giacinto Martino Mancini i Giovanni Ganganelli.Procesja dociera do głównego ołtarza, gdzie rozpoczynają się modlitwy, zaś chór intonuje introit:


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eaX1PXQp-aI[/youtube]


Tymczasem przy ołtarzu głównym duchowni celebrujący Mszę zostają przebrani w alby przeszyte potrójną koronką i obszywane złotą nicią. Arcybiskup Giovanni Ganganelli nakłada dalmatykę przedstawiającą świętego Józefa - oblubieńca Najświętszej Panienki, zaś arcybiskup Giacinto Martino Mancini dalmatykę z wizerunkiem Matki Bożej. Do faldistorium gdzie spoczywa Jego Ekscelencja Regent Alberto Gugielmo d'Orange Nassau podchodzi orszak złożony z diakonów. Przynoszą oni poszczególne elementy stroju celebransa. Po zdjęciu kapy Regent ubiera pontyfikalne pantofle oraz rękawiczki. Nakłada również humerał oraz koronkową albę. Po założeniu złotego cingulum, stuły i manipularza książęta Kościoła pomagają Regentowi w ubraniu złotego ornatu, przeszytego złotymi nićmi i z wyhaftowanym Barankiem, symbolizującym Jezusa Zbawiciela. Ostatecznie Kamerling nałożył na jego głowę zdobioną mitrę z doszytymi rubinami, diamentami i kamieniami szlachetnymi.
Przy akompaniamencie potężnych organów Bazyliki Laterańskiej rozpoczyna się Msza odprawiana przez Jego Ekscelencję Regenta Alberta.

Na Offertorium znów w serca wiernych przenikał głos chorału gregoriańskiego:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RXO6qsmK9j4[/youtube]


Po zakończeniu Eucharystii Biskup Regent zdjął haftowany manipularz, położył go na mszale ze złotymi okuciami, wszedł na gotycką ambonę z dębowego drewna i przemówił tymi słowami:

Offline Aleksander IV

 • Patriarcha
 • Przyjaciel kraju
 • *******
 • Wiadomości: 277
 • Reputacja +15/-3
 • Fortitudo et laus mea Dominus
  • Status GG
  • Zobacz profil
Odp: Uroczystość Obrzezania Pańskiego
« Odpowiedź #1 dnia: Czwartek, 01 Sty 2015, 20:02:42 »
Cytuj


LIST PASTERSKI
Jego Ekscelencji Regenta Stolicy Apostolskiej
do wszystkich wiernych Kościoła Rotryjskiego
na Uroczystość Obrzezania Pańskiego
Jego Ekscelencja
Biskup Albert d'Orange-Nassau
Regent Stolicy Apostolskiej

w imieniu

Jego Świątobliwości
Klemensa III
Patriarchy i Biskupa Rotrii

Umiłowanym Siostrom i Braciom w Panu,
w Skarlandzie, Niderlandach, w Polsce i na Litwie,
w Surmenii, Trizondalu i Agurii
a także w innych zakątkach Pollinu,
śle pasterskie błogosławieństwo
Wasze Eminencje,
Wasze Majestaty i Wysokości,
Wasze Ekscelencje,
Czcigodni księża i zakonnicy,
Umiłowani Siostry i Bracia w Chrystusie,
Zapewne dla wielu z Was niepokojącym wydarzeniem ostatnich dni, wydaje się być wprowadzenie w Państwie Kościelnym Rotria regencji. Śpieszę zatem wyjaśnić, iż przyczyną tego stanu rzeczy są realne trudności Ojca Świętego Klemensa, który z pewnością więcej powie na ten temat po swoim powrocie. Niestety trudno mi stwierdzić jak długo potrwa nieobecność Jego Świątobliwości, stąd też winniśmy wszelkie rozpoczęte przez Niego inicjatywy doprowadzić do końca, ufając iż rychło powróci on do wirtualnego zdrowia.

Mijający rok był dla Rotrii przyczyną wielu doświadczeń, często trudnych i bolesnych. Wszyscy pamiętamy panowanie Piusa III i ówczesny renesans Kościoła i Państwa Kościelnego. Wówczas to Kościół nasz wzrastał w chwale i gracji, roztaczając wokół aromat chwały. Po Nim przyszedł pontyfikat Innocentego IV, który to znacznie podzielił Rotrię, lecz piętrzące się trudności i niebezpieczeństwa zostały pokonane. Następny był pontyfikat Leona II, który osierocił Kościół, odchodząc niespodziewanie do Domu Ojca. Również pontyfikat Piusa IV najeżony był trudnościami, a jego zakończenie omal nie strąciło Rotrii w przepaść. Szczęśliwie jednak ocaliła nas wiara; wiara w słuszność idei jaka stoi za istnieniem Kościoła Rotryjskiego.

Śmiało możemy dziś powiedzieć, iż udało się nam zatrzymać najgorsze niebezpieczeństwa i wstąpić na ścieżkę odnowy. Teraz jednak musimy razem, zdecydowanym krokiem podążyć w stronę, którą wskazał nam Ojciec Święty Klemens III. Nasze wspólne wysiłki powinniśmy więc skierować w stronę zakończenia VI Soboru Laterańskiego i przygotowania się do proklamacji III Państwa Kościelnego Rotria - odnowionego i oczyszczonego z nieprawości, jaką mogliśmy w przeszłości oglądać.


Umiłowani Siostry i Bracia,


Nadchodzący rok jest szansą na realizację pięknych idei i uczynienie Rotrii Perłą Pollinu, jaśniejącą światłem prawdy i prawości. Życzę Wam wszystkim, aby te pragnienia i plany szczęśliwie się spełniły. W imieniu Ojca Świętego, jak i własnym, życzę wszystkim wiernym Kościoła Rotryjskiego, aby rozpoczynający się dziś rok, był dla Was czasem realizacji pięknych planów i zamierzeń, które uczynią Was i mikroświat wspanialszymi i bogatszymi. Na cały ten rok, niech Pan ma Nas wszystkich w swojej opiece.+ Benedicat vos omnipotens Deus, Pater, et Filius, et Spiritus Sanctus. +


Datum Rotriae, apud S. Paulum, die I, mensis  Ianuarius, anno Domini bis millesimo quintodecimo.

+ Albertus episcopus d'Orange-Nassau
Regens Apostolicae Sedes
« Ostatnia zmiana: Piątek, 02 Sty 2015, 12:25:53 wysłana przez Alberto Guglielmo d'Orange-Nassau »
/-/Sanctitas Vestra Alexander IV
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae, etc.

Stanisław Wieniawa

 • Gość
Odp: Uroczystość Obrzezania Pańskiego
« Odpowiedź #2 dnia: Czwartek, 01 Sty 2015, 20:03:25 »
Po zakończonej mowie wielka procesja udała się do zakrystii, a uroczystość dobiegła końca.