Autor Wątek: Katedra Mediolańska - opis  (Przeczytany 391 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Basilio Aldobrandini

  • Biskup
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 77
  • Reputacja +10/-0
  • Błogosławieni ubodzy w duchu.
    • Status GG
    • Zobacz profil
Katedra Mediolańska - opis
« dnia: Czwartek, 26 Mar 2015, 19:00:31 »

Pielgrzymie,
witaj u wrót katedry mediolańskiej! Ta seraficzna, gotycka budowla została ukończona w XVI wieku. Wtedy również została uroczyście poświęcona. Na tę ceremonię przybyło wielu znamienitych gości z całego świata, jednak najliczniejszą grupę stanowili rotryjscy duchowni. Ubrani w ciężkie, złote kapy dumnie szli po aksamitnym dywanie, który biegł przez środek kościoła. Krocząc i błogosławiąc rzesze wiernych, stąpali ku tabernakulum, który wydawał się być płomykiem, rozpalającym nowy ogień miłości na tych ziemiach. Tak opisywał tę uroczystość jeden z kronikarzy:

Cytuj
Wielka to, Bracie, rzecz się stała. Oto potężna budowla powiedziała Bogu FIAT i tak stała się świętą świątynią Najwyższego. A w ten upalny dzień, gdzie słońce jakby specjalnie grzało, by na nowo rozpalić ogień miłości, w katedrze zebrały się Najjaśniejsze persony z całej ziemi. Szli środkiem i czynili znak krzyża na każdym wiernym. Dzwony biły właśnie pierwszy Anioł Pański, gdy w uroczystej procesji dało się zauważyć celebransa odzianego w złoto. Bowiem i mitra, i buty były wysadzane drogocennymi klejnotami. Upadł na kolana wszystek lud i zaczął wielbić Boga słowami hymnu „Te Deum laudamus”. Aż wreszcie święta woda dotknęła ziemi, a Bóg wysłuchał wołań biednego ludu i dotknął swym przenajświętszym Palcem świątyni, która stała się od tej pory jego Domem.

Kościół przed którym stoisz, to budowla licząca prawie 160 metrów wysokości i nieco ponad 90 metrów szerokości. Zmierz ją wzrokiem. Czyż te pięknie zdobione wierze, okna w klasycznym stylu, drzwi lub witraże nie robią na tobie wrażenia? Spójrz na bogato zdobiony dach; dostrzeż licznych gargulców i starczyn. Widzisz tę złotą postać na samej górze? To Najświętsza Maryja Panna, która wita w swych progach również Ciebie. Przyjmij więc Jej zaproszenie i wejdź do środka.Spójrz na to charakterystyczne światło, które dociera z zielonkawych witraży i piękny zapach, którego nie poczujesz nigdzie indziej. Widzisz ten posąg? To święty Bartłomiej, jedna z najbardziej drastycznych rzeźb tamtych czasów. Ale spójrz tutaj – nad prezbiterium znajduje się potężny krucyfiks, w którym przechowujemy gwóźdź z krzyża Chrystusowego. Chcesz go ujrzeć? Przybądź do naszej katedry 14 września, wtedy jest pokazywany wiernym. Zerknij również na obrazy, które zasługują na twoją uwagę. A wszystko to pod pięknym sklepieniem krzyżowym.Wejdźmy teraz na górę. Skieruj swe spojrzenie na porywający krajobraz. Czyż nie warto było zwiedzić tę katedrę? Wracaj tu, Bracie, wracaj, bo czekamy na Ciebie. Bóg tu prawdziwie mieszka i wysłucha Cię o każdej porze. Ale czy Ty masz czas na to, aby zwierzyć się swemu Stwórcy?

źródła zdjęć: 1, 2, 3
dr net. bp Basilio ALDOBRANDINI FSSPA
Proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP w Mediolanie
Dyrektor Zakładu Archeologii
Prefekt Apostolski