Autor Wątek: Uroczystość Wielkiego Czwartku Wieczerzy Pańskiej  (Przeczytany 381 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leonardo Mario della Popoly

  • Moderator
  • Przyjaciel kraju
  • *****
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja +21/-1
    • Status GG
    • Zobacz profil
Uroczystość Wielkiego Czwartku Wieczerzy Pańskiej
« dnia: Czwartek, 02 Kwi 2015, 23:22:33 »
Feriae Quintae in Cena Domini
Sancta Missa apud Sancte Ioannes Lateransis, die II mensis Aprilis AD MMXV

Po godzinie dwudziestej trzeciej w całym Apostolskim Mieście Rotria rozbrzmiały dzwony Bazyliki św. Jana na Lateranie. Ich głośne dźwięki opiewają potęgę i chwałę Boga Stwórcy, a także ogłaszają, że Kościół obchodzi dziś Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1Ecj2VChOIY[/youtube]


Wyrusza pochód, który rozpoczyna krucyferariusz niosący złoty krzyż z czasów Anakleta II, za nim akolici ze świecami, dalej ministranci z trybularzami. Następnie można dostrzec diakonów, a wśród nich jednego noszącego uroczyście oprawiony ewangeliarz. Cały korowód z dwóch stron otaczają Żołnierze Apostolscy. Dalej kroczą kapłani ubrani w należne im stroje chórowe - kanonicy i prałaci w koronkowych komżach i sutannach z długimi trenami, protonotariusze apostolscy w fioletowych mantoletach oraz biskupi w rokietach oraz w cappa parva. Za tą całą procesją widać Jego Świątobliwość Aleksandra IV, Jego Ekscelencję Biskupa Trydentu Leonardo Mario della Popoly, który usługuje jako diakon oraz Jego Ekscelencję Giovanni Battista della Popoly, który posługuje jako subdiakon. Ubrany w złotą, długą kapę spiętą złotą broszą kropi lud wiernych.Procesja dociera do głównego ołtarza, w którym zostało opróżnione tabernakulum, a przy którym rozpoczynają się modlitwy, zaś chór intonuje introit.

Tymczasem przy ołtarzu głównym duchowni celebrujący Mszę zostają przebrani w alby przeszyte potrójną koronką i obszywane złotą nicią. Biskup Leonardo Mario della Popoly nakłada białą dalmatykę przedstawiającą świętego Piotra, zaś biskup Giovanni Battista della Popoly dalmatykę z wizerunkiem świętego Pawła. Kardynałowie Nicolaus Stefano Dreder oraz Tomasso Domenico Mancini przywdziewają zdobione złote kapy, a ich głowy wieńczą mitry z wizerunkiem Najświętszej Eucharystii. Do faldistorium gdzie spoczywa Jego Świątobliwość Aleksander IV podchodzi orszak złożony z diakonów. Przynoszą oni poszczególne elementy stroju celebransa. Po zdjęciu kapy Ojciec Święty ubiera pontyfikalne pantofle oraz rękawiczki. Nakłada również humerał oraz koronkową albę. Po założeniu złotego cingulum, stuły i manipularza książęta Kościoła pomagają Patriarsze w ubraniu białego ornatu, przeszytego złotymi nićmi i z wyhaftowanym Krzyżem, symbolizującym mękę Pana Naszego. Ostatecznie Kamerling nałożył na jego głowę zdobioną mitrę z doszytymi rubinami, diamentami i kamieniami szlachetnymi.Przy akompaniamencie potężnych organów Bazyliki Laterańskiej rozpoczyna się Msza odprawiana przez Jego Świątobliwość. Następuje odśpiewanie "Gloria in excelsis Deo" wśród dźwięków dzwonów, po którym to aspekcie cichną one aż do Wigilii Paschalnej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RuEOKAcgmlg[/youtube]


Po odczytaniu lekcji oraz ewangelii Patriarcha Aleksander IV wraz z asystą tronu przystąpił do wiernych siedzących na środkowej ławie kościoła. Po ściągnięciu ornatu przywdziewa białe płótno i obmywając nogi dwunastu nakazuje przez swój przykład pokorę i wzywa do wzajemnej służby.Po zakończeniu Liturgii słowa i Eucharystii całe duchowieństwo ustawiło się w potężnej procesji, która przy dźwięku kołatek przeszła do tzw. ciemnicy, czyli miejsca przechowywania, na znak uwięzienia Pana Naszego. w drodze powrotnej diakon wraz z subdiakonem przystąpili do obnażenia ołtarza Katedry i udali się z orszakiem do zakrystii. Tym samym Msza Święta dobiegła końca.
« Ostatnia zmiana: Sobota, 11 Kwi 2015, 22:42:15 wysłana przez Don Fernando d'Este y Córdoba »
Jego Ekscelencja
abp mgr. net Leonardo Mario della Popoly
Biskup Trydentu

Mecenas Patriarszy
Kapelmistrz Patriarszy
Szambelan Patriarszy
Prymas Surmeński