Autor Wątek: Uroczystość Wielkiego Piątku Męki i Śmierci Pańskiej  (Przeczytany 403 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leonardo Mario della Popoly

  • Moderator
  • Przyjaciel kraju
  • *****
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja +21/-1
    • Status GG
    • Zobacz profil
Uroczystość Wielkiego Piątku Męki i Śmierci Pańskiej
« dnia: Piątek, 03 Kwi 2015, 14:53:28 »
Feriae Domini Passionis ac Mortis
Sancta Liturgia apud Sancte Ioannes Lateransis, die II mensis Aprilis AD MMXV

Przed godziną pietnastą w całym Apostolskim Mieście Rotria rozbrzmiały dzwony Bazyliki św. Jana na Lateranie. Ich głośne dźwięki opiewają potęgę i chwałę Boga Stwórcy, a także ogłaszają, że Kościół obchodzi dziś Wielki Piątek Męki i Śmierci Pańskiej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1Ecj2VChOIY[/youtube]


Wyrusza pochód, który rozpoczyna krucyferariusz niosący złoty krzyż z czasów Anakleta II, za nim akolici ze świecami, dalej ministranci z trybularzami. Następnie można dostrzec diakonów, a wśród nich jednego noszącego uroczyście oprawiony ewangeliarz. Cały korowód z dwóch stron otaczają Żołnierze Apostolscy. Dalej kroczą kapłani ubrani w należne im stroje chórowe - kanonicy i prałaci w koronkowych komżach i sutannach z długimi trenami, protonotariusze apostolscy w fioletowych mantoletach oraz biskupi w rokietach oraz w cappa parva. Za tą całą procesją widać Jego Świątobliwość Aleksandra IV, Jego Ekscelencję Biskupa Trydentu Leonardo Mario della Popoly, który usługuje jako diakon oraz Jego Ekscelencję Giovanni Battista della Popoly, który posługuje jako subdiakon. Patriarcha ubrany w czarną, długą kapę spiętą złotą broszą w ciszy i uniesieniu kroczy przy asyście.Procesja dociera do głównego ołtarza, z opróżnionym tabernakulum, na znak uwięzienia Pana Jezusa Chrystusa, a przy którym rozpoczynają się modlitwy, zaś chór w chorale gregoriańskim intonuje introit.

Tymczasem przy ołtarzu głównym duchowni celebrujący Liturgię zostają przebrani w alby przeszyte potrójną koronką i obszywane złotą nicią. Biskup Leonardo Mario della Popoly nakłada czarną dalmatykę przedstawiającą instrumenty męki, zaś biskup Giovanni Battista della Popoly dalmatykę z wyobrażeniem ciernia. Kardynałowie Nicolaus Stefano Dreder oraz Tomasso Domenico Mancini przywdziewają ubogie czarne kapy, a ich głowy wieńczą czarne mitry. Do faldistorium gdzie spoczywa Jego Świątobliwość Aleksander IV podchodzi orszak złożony z diakonów. Przynoszą oni poszczególne elementy stroju celebransa. Po zdjęciu kapy Ojciec Święty ubiera pontyfikalne pantofle oraz rękawiczki. Nakłada również humerał oraz koronkową albę. Po założeniu białego cingulum, stuły i manipularza książęta Kościoła pomagają Patriarsze w ubraniu czarnego ornatu, przeszytego białymi nićmi i z wyhaftowanym Krzyżem, symbolizującym mękę Pana Naszego. Ostatecznie Kamerling nałożył na jego głowę mitrę z doszytymi rubinami, diamentami i kamieniami szlachetnymi.Po odczytaniu lekcji następuje odczytanie Męki Pana Naszego Jezusa według Św. Jana.

Po zakończeniu Liturgii słowa i Eucharystii całe duchowieństwo ustawiło się w potężnej procesji, która przy dźwięku kołatek przeszła do tzw. Grobu Pańskiego, czyli miejsca adoracji, na znak złożenia ciała Jezusa w grobie. Po chwili milczenia wszyscy procesyjnie udali się do zakrystii. Tym samym celebracja dobiegła końca.
« Ostatnia zmiana: Sobota, 11 Kwi 2015, 22:42:28 wysłana przez Don Fernando d'Este y Córdoba »
Jego Ekscelencja
abp mgr. net Leonardo Mario della Popoly
Biskup Trydentu

Mecenas Patriarszy
Kapelmistrz Patriarszy
Szambelan Patriarszy
Prymas Surmeński