Autor Wątek: Uroczystość Wielkiej Soboty Zmartwychwstania Pańskiego  (Przeczytany 382 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leonardo Mario della Popoly

  • Moderator
  • Przyjaciel kraju
  • *****
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja +21/-1
    • Status GG
    • Zobacz profil
Uroczystość Wielkiej Soboty Zmartwychwstania Pańskiego
« dnia: Sobota, 04 Kwi 2015, 23:44:16 »
Sabbatum Sanctum Resurrectionis
Sancta Missa apud Sancte Ioannes Lateransis, die IV mensis Aprilis AD MMXV

Przed godziną dwudziestą w całym Apostolskim Mieście Rotria rozbrzmiały dzwony Bazyliki św. Jana na Lateranie. Ich głośne dźwięki opiewają potęgę i chwałę Boga Stwórcy, a także ogłaszają, że Kościół obchodzi dziś Wielką Sobotę Zmartwychwstania Pańskiego.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1Ecj2VChOIY[/youtube]


Wyrusza pochód, który rozpoczyna krucyferariusz niosący złoty krzyż z czasów Anakleta II, za nim akolici ze świecami, dalej ministranci z trybularzami. Następnie można dostrzec diakonów, a wśród nich jednego noszącego paschał wykonany z naturalnego pszczelego wosku. Cały korowód z dwóch stron otaczają Żołnierze Apostolscy. Dalej kroczą kapłani ubrani w należne im stroje chórowe - kanonicy i prałaci w koronkowych komżach i sutannach z długimi trenami, protonotariusze apostolscy w fioletowych mantoletach oraz biskupi w rokietach oraz w cappa parva. Za tą całą procesją widać Jego Świątobliwość Aleksandra IV, Jego Ekscelencję Biskupa Trydentu Leonardo Mario della Popoly, który usługuje jako diakon oraz Jego Ekscelencję Giovanni Battista della Popoly, który posługuje jako subdiakon. Patriarcha ubrany w złotą, długą kapę spiętą złotą broszą w ciszy i uniesieniu kroczy przy asyście.


Procesja dociera przed główne wejście do Katedry gdzie płonie ognisko, którego płomienie zostały uroczyście pobłogosławione przez Ojca Świętego. Następnie znacząc paschał, świecę symbolizującą Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, zapalił ją. Niosąc wraz z asystą świecę przeszedł na przód kolumny i począł iść wśród ludu zgromadzonego w świątyni. Dociera On do głównego ołtarza, z opróżnionym tabernakulum, odkłada paschał przed ołtarz po czym rozpoczynają się modlitwy, zaś chór w chorale gregoriańskim intonuje introit.

Tymczasem przy ołtarzu głównym duchowni celebrujący Liturgię zostają przebrani w alby przeszyte potrójną koronką i obszywane złotą nicią. Biskup Leonardo Mario della Popoly nakłada złotą dalmatykę przedstawiającą płomień świętej świecy, zaś biskup Giovanni Battista della Popoly dalmatykę z wyobrażeniem ornamentów rzymskich. Kardynałowie Nicolaus Stefano Dreder oraz Tomasso Domenico Mancini przywdziewają bogato zdobione złote kapy, a ich głowy wieńczą złocone mitry. Do faldistorium gdzie spoczywa Jego Świątobliwość Aleksander IV podchodzi orszak złożony z diakonów. Przynoszą oni poszczególne elementy stroju celebransa. Po zdjęciu kapy Ojciec Święty ubiera pontyfikalne pantofle oraz rękawiczki. Nakłada również humerał oraz koronkową albę. Po założeniu białego cingulum, stuły i manipularza książęta Kościoła pomagają Patriarsze w ubraniu złotego ornatu, przeszytego białymi nićmi i z wyhaftowanym Jezusem Zmartwychwstałym. Ostatecznie Kamerling nałożył na jego głowę mitrę z doszytymi rubinami, diamentami i kamieniami szlachetnymi.Po uroczystym ubraniu kapłaństwa, Biskup Leonardo Mario odśpiewuje exultet. Następnie rozpoczyna się liturgia słowa, podczas której można usłyszeć siedem uroczystych psalmów przed którymi za każdym razem odczytywane są fragmenty Pisma.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nP_5YxIAV2E[/youtube]

Po Liturgii Słowa czas na wielce oczekiwane od Wielkiego Czwartku wygłoszenie chwały Panu Naszemu. Rozpoczyna się odśpiewanie "Gloria in excelsis Deo" wśród dźwięków dzwonów, który to aspekt ostatecznie potwierdza Zmartwychwstanie Syna Bożego.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_0zWIJc4U_8[/youtube]


Po Eucharystii całe duchowieństwo ustawiło się w potężnej procesji rezurekcyjnej, która przy dźwięku dzwonów i wśród figur świętych, głównie zaś figury Zmartwychwstałego Pana okrążała trzy razy teren kościoła. Następnie wrócono do jej wnętrza, gdzie Jego Świątobliwość pobłogosławił wiernych Najświętszym Sakramentem. Tym samym Msza Święta dobiegła końca, a wszyscy kapłani udali się do zakrystii.
« Ostatnia zmiana: Sobota, 11 Kwi 2015, 22:42:42 wysłana przez Don Fernando d'Este y Córdoba »
Jego Ekscelencja
abp mgr. net Leonardo Mario della Popoly
Biskup Trydentu

Mecenas Patriarszy
Kapelmistrz Patriarszy
Szambelan Patriarszy
Prymas Surmeński