Autor Wątek: Wykład IV: Epoka brązu  (Przeczytany 348 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Basilio Aldobrandini

  • Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • Reputacja +10/-0
  • Błogosławieni ubodzy w duchu.
    • Status GG
    • Zobacz profil
Wykład IV: Epoka brązu
« dnia: Sobota, 11 Kwi 2015, 17:12:37 »
WYKŁAD IV: Epoka brązu
Autor: Basilio CalabreseSumeryjscy rzemieślnicy wymyślili, że gdy dodadzą cynę do miedzi, to otrzymają brąz. Używano go do tworzenia cennych przedmiotów, broni i narzędzi. Był on twardy, więc idealnie nadawał się do swojej roli. Nie był jednak idealny, gdyż np. narzędzie wykonane właśnie z brązu, podczas walki wyginały się i nie były już na tyle użyteczne.
Nie wiemy jednak, gdzie i kiedy dokładnie powstała ta epoka, gdyż brąz zaczęto wytwarzać mniej więcej w tym samym czasie w kilku miejscach na świecie. Uniemożliwiło to podanie dokładniej daty, więc przyjęto jedynie umowne daty dla każdego regionu. I tak wskazano, że epoka brązu rozpoczęła się w roku 3400 p.n.e. na terenach Egiptu, w 2800 r. p.n.e. w Europie Południowej, a w 2200 r. p.n.e. w okolicach Europu Środkowej.
Istnieje kilka wykopalisk, w których znaleziono ślady tej epoki. Są to m.in. Mykeny, Troja, Ur, czy Ugarit.
W czasie trwania epoki brązu w szczególności rozwijała się gospodarka, a co za tym idzie, hodowla zwierząt. Dzięki wynalezieniu pierwszych wozów (które zresztą były już wyżłobione na naczyniach z epoki kamienia) oraz statków, możliwy był rozkwit handlu dalekosiężnego. Poszczególne osady zaczęły wędrować, by sprzedawać własne produkcje innym. Swoje przedmioty oraz żywność zarzucano na wozy lub składano na statku, który wyposażony był w wiosła i żagiel. Poprzez rozwój gospodarki możliwe było tworzenie nowych form społecznej organizacji, np. plemion. Wzbogaciło się i zróżnicowało społeczeństwo, bowiem na podstawie prac archeologicznych wiemy, że groby były wyposażone w cenne przedmioty wykonane z drogich surowców, np. złota.
Z brązu wytwarzano różne narzędzia (motyki, długa, siekiery), przedmioty codziennego użytku (noże), broń (miecze, topory, pancerze, groty), a także biżuterię.
W poprzednim wykładzie na temat epoki kamienia, szczególną uwagę zwróciliśmy na panów, gdyż to oni zajmowali się polowaniem na zwierzynę i zdobywaniem pokarmów. W tym wkładzie postanowiłem zwrócić również uwagę na kobiety. Podobnie jak dzisiaj miały swoich partnerów i dzieci. Kilka tysięcy lat przed naszą erą, kobiety również odczuwały silną potrzebę opieki nad dzieckiem i upiększania swojej urody. Dbały, by ich, mówiąc kolokwialnie, brzdące, miały co jeść i w co się ubrać. Musiały zadbać również o siebie. Przykładem mogą być naszyjniki, które zakrywały cały dekolt i były wykonane m.in. ze złota lub bursztynów. Poza naszyjnikami noszono także kolczyki, bądź też bransolety.
W dalszym ciągu oddawano cześć słońcu. Ten kult solarny rozpowszechnił się szczególnie mocno na terenach Europy. W sztuce popularne stają się motywy labiryntu i troistości.
W epoce brązu dość wyraźnie rozwinęły się kultury. W szczególności w Europie, gdzie było ich bardzo dużo. Niejednolitość owych kultur jest również cechą charakterystyczną tego okresu. Najbardziej znane kultury europejskie z epoki brązu to:
a)   mykeńska,
b)   minojska,
c)   łużycka,
d)   terramare,
e)   unietycka,
f)   cykladzka.

Informacje dodatkowe

Ozdoby i broń z epoki brązu
dr net. bp Basilio ALDOBRANDINI FSSPA
Proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP w Mediolanie
Dyrektor Zakładu Archeologii
Prefekt Apostolski