« dnia: Sobota, 25 Kwi 2015, 16:00:30 »
Memoria S. Marci EvangelistæSancta Missa apud Sancte Ioannes Lateransis, die XXV mensis Aprilis AD MMXV
Przed godziną szesnastą dało się słyszeć dzwony Bazyliki św. Jana na Lateranie. Mieszkańcy Świętego Miasta odstawili na bok swe codzienne zajęcia, by przekraczając progi Domu Bożego, mogli wysławiać Imię Najwyższego. Każdy zabrał ze sobą gałązkę z drzewa figowego, symbolizującą patrona dzisiejszego dnia - św. Marka Ewangelistę.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1Ecj2VChOIY[/youtube]
Oczom wiernym powoli zaczął ukazywać się orszak. Wszyscy wstając, odwrócili swe oczy ku krucyferariuszowi, niosącemu złoty krzyż. Za nim podążają ministranci. Dalej można zauważyć przedstawicieli wszystkich urzędów duchowieństwa. Ku ołtarzowi kroczy również diakon, niosący Ewangeliarz wysadzany drogocennymi kamieniami i oprawiony w czerwony safian. Trzyma go ponad głową przypominając, iż Mądrość Boża przewyższa Jego sługi. Na końcu orszaku pod baldachimem, na złotym tronie i w czerwonej kapie, wierny lud ogarnia swym wzrokiem postać Jego Świątobliwości Aleksandra IV, który również trzyma ogromną gałązkę z drzewa figowego. Błogosławiąc swe owce, ceremonialnym krokiem zmierza ku altarium, by tam sprawować Najświętszą Ofiarę. Cały pochód z dwóch stron otaczają Żołnierze Apostolscy. Ową błogą ciszę przerywa chór, który dął śpiewać uroczystą pieśń. A głosy te rozbrzmiały w chwili, gdy progi świątyni przekroczyły relikwie św. Marka Ewangelisty.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lfwuZaf6WXw&list=PLk9RFxsLmqHNFcPY75lJjbL9K9sU5B8T6&index=4[/youtube]
Relikwiarz postawiono na specjalnie przygotowanym wcześniej stole, wyścielonym czerwonym welwetem i przyozdobionym kwiatami, których woń dociera do nozdrzy nawet tych, którzy stoją poza murami świątyni.
Teraz oczy wiernych znów zwrócone są na Jego Świątobliwość, który w asyście kilku diakonów przywdziewa odpowiednie szaty, a na koniec Jego głowę przyozdabia drogocenna mitra i wykonany specjalnie na tę uroczystość pastorał z drzewa figowego. Po tym wydarzeniu rozpoczyna się Msza św., podczas której asystują Patriarsze biskupi i niższe duchowieństwo.Aleksander IV po zakończonym nabożeństwie, udaje się na czarno-złotą gotycką ambonę, by przemówić do zgromadzonych wiernych tymi słowami:
« Ostatnia zmiana: Sobota, 25 Kwi 2015, 16:09:05 wysłana przez Basilio Aldobrandini »

Zapisane
dr net. bp Basilio ALDOBRANDINI FSSPAProboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP w Mediolanie
Dyrektor Zakładu Archeologii
Prefekt Apostolski