Autor Wątek: Leon II - wielki członek Kościoła  (Przeczytany 242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline x. Giuseppe Bertelli

  • Prezbiter
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja +7/-3
    • Zobacz profil
Leon II - wielki członek Kościoła
« dnia: Piątek, 01 Maj 2015, 11:58:14 »
Leon II - wielki członek Kościoła

Autor: dr net. Giuseppe Bertelli


1.   Wstęp

Leon II, właściwie Lorenzo de Medici, zapisał się na kartach rotryjskiej historii złotymi literami. Pontyfikaty, w czasie których sprawował władzę w Państwie Kościelnym, były zazwyczaj pomyślne dla Kościoła. Można więc go nazwać wielkim członkiem Kościoła.

2.   Lorenzo de Medici wybrany na Stolicę Pawłową

Lorenzo de Medici na Tron Pawłowy został wybrany w czasie konklawe 6 czerwca 2014 roku. Nastąpiło to po abdykacji Patriarchy, którego wybór był fenomenem. Pierwszy raz bowiem Patriarchą obrano kogoś z poza kolegium kardynalskiego, a mowa tutaj o Innocentym IV. Wybór Leona II został ogłoszony światu późnym wieczorem przez Jego Eminencję Franciszka Ferdynanda kard. von Habsburga, dziekana kolegium. Zebranych na placu św. Pawła ogarnęła radość. Wszyscy wiwatowali i cieszyli się z wyboru nowego Biskupa Rotrii, a duchowni i przedstawiciele państw konkordatowych obdarowali Jego Świątobliwość prezentami.

3.   Intronizacja

Intronizacja Jego Świątobliwości miała miejsce 19 czerwca, czyli trzynaście dni po ogłoszeniu formuły „Habemus Patriarcham”. Koronacja odbyła się w Patriarszej Arcybazylice Najświętszego Zbawiciela, Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Jana Ewangelisty na Lateranie. Wszyscy wyczekiwali tego momentu. Na samym początku kardynałowie złożyli przysięgę wierności nowemu Ojcu Świętemu i rozpoczęła się uroczysta Msza pontyfikalna, w czasie której kard. Habsburg założył na głowę Leona II tiarę, na znak, że nowy Patriarcha jest Ojcem Królów i Książąt, Sługą Sług Bożych, Suwerenem Państwa Kościelnego. Na koniec uroczystości kilku duchownych zostało odznaczonych orderami.

4.   Pontyfikat wielu uroczystości

Pontyfikat Leona II został zapamiętany z dobrej strony. W jego czasie odbyło się dużo uroczystości. Jedną z nich była „Audiencja Generalna z okazji VII rocznicy powstania Rotrii”. Hucznie obchodzono tę rocznicę. W czasie Audiencji, Patriarcha ogłosił, że do stanu kapłańskiego został wyniesiony m.in. Ksawery van Berden, a biskupem został Pio Maria Facibeni.

5.   Masoneria i ekskomunika

W czasie kolejnego pontyfikatu Lorenza de Mediciego odnotowano wiele sukcesów Państwa Kościelnego. Jednym z nich było szybkie zaradzenie problemowi masonerii. Masoneria została założona 7 sierpnia przez  Ivana Dymitra von Vincis-Kazakov. Celem ich było „wstawienie” swojego człowieka na Złoty Tron. W sprawę zamieszani byli również duchowni rotryjscy: Guliano Montini i Nicolaus Dreder. Pierwszy z nich o wszystkim poinformował Jego Świątobliwość Leona II, a obecny kard. Dreder był szpiegiem Stolicy Apostolskiej. Niczego nieświadomy Montini również  śledził poczynania masonów. Myślał, że ma on na to pozwolenie Leona II, co wynikało z rozmów między nimi. Dopiero po kilku miesiąc wynikło, że Guliano Montini został „wrobiony” w ten spisek przez ówczesnych kardynałów rotryjskich. 17 sierpnia 2014 roku, mrok ogarnął Bazylikę Laterańską.  Leon II wydał bullę „Dies Irae”, którą zaprezentował w trakcie ceremonii ekskomuniki, a w której ekskomunikował za zdradę wiary oraz przystąpienie do organizacji masońskiej:
•   Guliano Montiniego
•   Rodrigo Borgio (Ivana Dymitra von Vincis-Kazakov)
•   Jego Książęcą Mość Jerzego Maksymiliana van Oranje – Nassau
•   Tomasza van Egmond
Ponadto status persona non grata otrzymali:
•   Konstanty Jerzy Michalski
•   Feliks Spirkin.
Ceremonia zakończyła się rzuceniem świecy o podłogę.

6.   Niespodziewana śmierć Ojca Świętego

Leon II niespodziewanie zmarł 21 sierpnia 2014 roku w godzinach porannych. W tym czasie w wielu krajach konkordatowych ogłoszono żałobę narodową. Wystawienie zwłok zmarłego Wikariusza Chrystusowego na ziemi miało miejsce tego samego dnia, w czasie którego Lorenzo de Medici odszedł do Domu naszego Ojca. Pogrzeb Patriarchy odbył się 23 sierpnia w Bazylice św. Jana na Lateranie. Uroczystościom przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego Franciszek kard. von Habsburg. Śmierć Leona II pozostawiła ogromną pustkę w Państwie Kościelnym.

7.   Podsumowanie

Pontyfikat Leona II można śmiało zaliczyć do udanych. Lorenzo de Medici to wielka postać na scenie mikronacyjnej. Swoją postawą dawał wzór do naśladowania zarówno młodszym jak i starszym od siebie. Swoim zaangażowaniem przyczynił się do wzrostu potęgi Rotrii na arenie międzynarodowej.  Głęboko wierzył naszemu Zbawcy i dzięki temu osiągnął wiele sukcesów. Uważam, że należy tą osobę  nazwać jedną z największych w historii mikronacyjnej.
x. dr net. Giuseppe monsignore Bertelli
Kapelan Honorowy Jego Świątobliwości