Autor Wątek: Archiwum Wydziału Historii Rotrii  (Przeczytany 10344 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bernardo di Ligienzi

• Gość
Archiwum Wydziału Historii Rotrii
« dnia: Czwartek, 13 Sie 2009, 17:21:44 »
20 sierpnia 1948 roku. - Pałac Laterański w Rotrii. Wokół łoża umierającego Patriarchy Celestyna III zbierają się najwięksi dostojnicy Kościoła - wśród nich jest ówczesny Prefekt Skarbu - kardynał Diego Vinzenzo Andare. Nagle Celestyn III podnosi swą rękę i wskazuje nią kardynała Andarego. Chwilę później umiera.
Pogłoski o tym, jakoby to kardynał Andare otruł Patriarchę Celestyna III krążą po Rotrii już od chwili śmierci Prefekta, czyli od listopada roku 1956.
-Celestyn nie umarł śmiercią naturalną - wypowiada się Laszló Egzeshenyi, austro-węgierski profesor historii nowożytnej, jeden z wykładowców na Uniwersytecie Rotryjskim.
-Podczas ekshumacji jego zwłok w 1973 roku okazało się, że jego ciało jest znakomicie zachowane. To najprawdopodobniej wynik działania arszeniku, który nie pozwala na rozkład martwego ciała Patriarchy.
Profesor Egzeshenyi zapytany o ewentualną interwencję kardynała Andarego w śmierć Celestyna III odpowiada:
-Według mnie Andare nie miał powodów aby zabić ówczesnego Patriarchę. Nie miał jakichkolwiek szans na konklawe, był już podstarzały, możnaby powiedzieć, że praktycznie niepotrzebny. Od kiedy w 1954 roku przeszedł na emeryturę i zrzekł się funkcji Prefekta Skarbu, praktycznie słuch po nim zaginął. Pamięć o Andarem odświeżyła się dopiero po jego śmierci.
Inny austro-węgierski historyk, profesor Karl Schobel twierdzi:
-W testamencie kardynała Andarego znajduje się następujący dopisek: "Niech Bóg wybaczy mi wszystkie moje przewinienia, bo jestem człowiekiem grzesznym".
To może być znak, że za ewentualnym otruciem Celestyna III może rzeczywiście stać Prefekt.
-To niedorzeczne - odpowiada prof. Egzeshenyi -Testament kardynała Andarego został napisany już w roku 1945, a więc przed domniemanym otruciem Patriarchy. Wiadomo, że Prefekt dokonał kilku poprawek w testamencie, nigdy jednak nie dotyczyły one tego kontrowersyjnego dopisku. Zresztą prośba Boga o przebaczenie jest często spotykana w ostatniej woli Rotryjczyków. Kardynał Andare był jednym z nich, nie widzę powodu, dla którego miałby zrezygnować z tego dopisku.
Profesor Schobel pracuje nad książką pt. "1948", w której to zamierza dogłębnie opisać wydarzenie sprzed sześćdziesięciu jeden lat.
-Proszę spojrzeć - kardynał Andare był zatwardziałym kapitalistą, który dążył do reformy skarbu państwa. Dopóki żył Celestyn III, Andare nie mógł dokonać żadnych zmian w swojej prefekturze, ponieważ Patriarcha po prostu nie zgadzał się na taki ustrój. Dopiero nowo wybrany Sylwester III przychylnie spojrzał na reformy Andarego i poczynił niezbędne kroki ku kapitalizacji Rotrii.
No cóż. W każdym razie musimy czekać do marca przyszłego roku, kiedy to zostanie wydana książka profesora Schobela. Teraz pozostaje nam tylko spekulować i domyślać się nad tajemniczą śmiercią Celestyna III.

Offline Markos Viktorjosigos

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +3/-2
    • Komunikator ICQ - 6039539
    • Email
Odp: Archiwum Wydziału Historii Rotrii
« Odpowiedź #1 dnia: Czwartek, 13 Sie 2009, 19:08:08 »
Świetna praca. Przyznam, że archiwa Uniwersytetu nawet dla mnie są nie do końca znane. Ostatnio słyszałem, że kilku pracowników Uniwersytetu interesuje się sprawą, ale nie miałem czasu tego zbadać. Cóż, poczekamy na wyniki ich badań ;)

/-/ Marek Paweł I
Król Surmenii, Skarlandu i Polski, wielki xiążę litewski
Kardynał honorowy

Offline Don Tommaso I de Mancini

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +8/-9
    • Email
« Odpowiedź #2 dnia: Czwartek, 13 Sie 2009, 20:12:12 »
Tekst bardzo dobry. Powiem szczerze, że Brat mnie natchnął do napisania jednego artykułu nt. historii Rotrii. Jednak chyba do tekstu wkradł się błąd. Z tego co wiem, w 1948 zmarł Ambroży III, a nie Celestyn. Prosze o poprawienie mnie, jeśli popełniam jakiś błąd. Swoją wiedzę uzasadniam tym artykułem http://micropedia.wikia.com/wiki/II_Rotria

Jego Książeca Mość
Don Tommaso I di Mancini
Książę Parmy
Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego
Generał Zakonu Braci Dominikanów
Wielki Inkwizytor

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +3/-2
    • Email
« Odpowiedź #3 dnia: Czwartek, 13 Sie 2009, 20:43:23 »
Bracie Mancini, artykuł na Micropedii jest nieaktualny. Moje badania doprowadziły mnie do nowych wniosków; dzięki dostępowi do archiwów surmeńskich zaktualizowałem dane.

/-/ Marek Paweł I
Kardynał honorowy

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +8/-9
    • Email
« Odpowiedź #4 dnia: Czwartek, 13 Sie 2009, 20:53:21 »
Bracie Mancini, artykuł na Micropedii jest nieaktualny. Moje badania doprowadziły mnie do nowych wniosków; dzięki dostępowi do archiwów surmeńskich zaktualizowałem dane.

Przepraszam, mój błąd :-[

Jego Książeca Mość
Don Tommaso I di Mancini
Książę Parmy
Wielki Inkwizytor

Bernardo di Ligienzi

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Czwartek, 13 Sie 2009, 21:18:31 »
1840 - śmierć Korneliusza I. Jego następcą zostaje Korneliusz II - to autentyczny historyczny fakt. Ale czy Joachim Friebke z Austro-Węgier, który przyjął imię Korneliusza II został wybrany legalnie? Do dnia dzisiejszego ciągną się spory dotyczące konklawe roku 1840.
Jest sroga zima, luty 1840 roku. Zebrani na konklawe kardynałowie od czterech tygodni próbują wybrać nowego Patriarchę, niestety - bez skutku. O tron patriarszy walczy czterdziestu pięciu kardynałów, ale potencjalnymi zwycięzcami są Roberto Tessci, Eugenius Adeptice i Lucius Silvester. Każdy z nich ma spore szanse na zwycięstwo, jednak żaden nie uzyskuje wymaganych 3/4 głosów kardynałów. Nagle 17 lutego konklawe dobiega końca - nowym Patriarchą zostaje nikomu nieznany Joachim Friebke i przyjmuje imię swego poprzednika.
Jakim cudem zwykły, nieliczący się kardynał mógł pokonać w konklawe trzech wysoko urodzonych dostojników Kościoła? Przypomnijmy, iż kard. Adeptice oraz kard. Silvester pełnili funkcję Prefekta Skarbu i Kultury. Kardynał Friebke nie pełnił żadnej funkcji w Rotrii.
Pytanie - skąd otrzymał kapelusz kardynalski? Otóż w 1835 roku stryj kardynała Friebkego - inżynier Hermann Friebke, przybywa do Rotrii aby kontynuować Wielką Rewolucję Przemysłową. Inżynier zarabia krocie na budownictwie, często bywa na patriarszych obiadach. Zazwyczaj towarzyszy mu bratanek Joachim. Patriarcha Korneliusz jest pod wrażeniem bystrości umysłu Joachima. Wyświęca go więc na biskupa a rok później bratanek inżyniera otrzymuje kapelusz kardynalski. Jaki udział miał w tym jego stryj ? Historia na ten temat milczy, my możemy jednak spodziewać się sowitej łapówki.
Nieoczekiwanie w 1839 roku Hermann Friebke umiera na atak serca. Jego majątek wyceniany na siedemset tysięcy lirów rotryjskich przejmuje Joachim. Kiedy Joachim Friebke zostaje wybrany Patriarchą, w akcie dobroczynności oddaje swój majątek biednym. Referent wycenia majątek jednak na ...pięćset tysięcy lirów rotryjskich! Gdzie Korneliusz II stracił dwieście tysięcy lirów rotryjskich w ciągu niespełna roku? Najdziwniejsze jest jednak to, że po konklawe kardynałowie Adeptice i Tessci kupują sobie wille na południu Surmenii, każda warta dziewięćdziesiąt tysięcy!
Profesor Egzeshenyi poproszony o komentarz powiedział:
-Dla zwykłego obywatela Rotrii XIX wiek to czas postępu, można powiedzieć - złoty wiek dla Rotryjczyków. Nic bardziej mylnego. Z pozoru spokojna Rotria stała się państwem, w którym na porządku dziennym stawiano łapówki, wymuszenia i ciemne interesy. Nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że Korneliusz II rzeczywiście otrzymał triregnum za pieniądze.
Cóż... Znalezione niedawno pamiętniki Luciusa Silvestra milczą na temat konklawe. Prawdę na temat wyboru kard. Friebke na Patriarchę zna tylko Bóg. My mamy nadzieję, że obecny Patriarcha został wybrany legalnie, bo w końcu XXI wiek to dla Rotrii nie to samo co wiek XIX.
« Ostatnia zmiana: Czwartek, 13 Sie 2009, 22:39:29 wysłana przez Bernardo di Ligienzi »

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +3/-2
    • Email
« Odpowiedź #6 dnia: Czwartek, 13 Sie 2009, 22:41:55 »
Obecny został obrwany całkiem legalnie, za co głową ręczę jako jeden z elektorów. Nawiasem mówiąc, dwóch poprzednich także :D

/-/ Marek Paweł I
Kardynał honorowy

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +3/-2
    • Email
« Odpowiedź #7 dnia: Czwartek, 13 Sie 2009, 22:42:29 »
Nic nie szkodzi. Aktualizacja właściwie odbyła się po cichu :D

/-/ Marek Paweł I
Kardynał honorowy

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +8/-9
    • Email
« Odpowiedź #8 dnia: Czwartek, 13 Sie 2009, 23:00:42 »
Brawo dla autora! Bardzo ciekawa historia. Czekam na inne artykuły.

Jego Książeca Mość
Don Tommaso I di Mancini
Książę Parmy
Wielki Inkwizytor

Offline Leon II

• Filar państwa
  • Reputacja +1/-0
    • Status GG
    • Email
« Odpowiedź #9 dnia: Piątek, 14 Sie 2009, 00:16:12 »
Naprawdę świetna historia, dobry wątek:) A tak na marginesie wyszukałem w historii przed internetowej, iż w roku 1948 po śmierci Ambrożego III patriarchą został Sykstus I czyli dzisiejszy Patriarcha chronologicznie winien zwać się Sykstusem II .

Offline Leon II

• Filar państwa
  • Reputacja +1/-0
    • Status GG
    • Email
« Odpowiedź #10 dnia: Piątek, 14 Sie 2009, 00:19:37 »
Ja również jestem pełen podziwu! Naprawdę czyta się wyśmienicie.

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +3/-2
    • Email
« Odpowiedź #11 dnia: Piątek, 14 Sie 2009, 01:22:03 »
Bracie Lorenzo, ta historia przedinternetowa jest nieaktualna :)

Tutaj: http://www.rotria.boo.pl/index.php?id=kultura/historia/kalendarium
jest aktualna wersja.

/-/ Marek Paweł I
Kardynał honorowy

Offline Sykstus I

• Częsty gość
  • **
  • Reputacja +0/-0
    • Email
« Odpowiedź #12 dnia: Piątek, 14 Sie 2009, 10:05:17 »
Również jestem pełen podziwu dla prac Brata Bernarda i uważam, że  powinniśmy stworzyć Bibliotekę Narodową/ Apostolską gdzie takie i inne dzieła były by przechowywane.
(-) Sanctitas Vestra Sixtus I
Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae, etc

• Kardynał
  • Filar państwa
  • Reputacja +3/-2
    • Email
« Odpowiedź #13 dnia: Piątek, 14 Sie 2009, 11:05:28 »
Tworzę stronę Uniwersytetu, taką na stałe z biblioteką.

/-/ Marek Paweł I
Kardynał honorowy

Bernardo di Ligienzi

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Piątek, 14 Sie 2009, 11:23:38 »
Jak doskonale wiemy w latach 1015 - 1020 w Rotrii panowało bezkrólewie. Dwudziestu czterech kardynałów bezskutecznie próbowało wybrać następcę Ewarysta II i udało im się to dopiero po pięciu latach obierając na tron patriarszy kardynała Gregoriusa Pecciego, który przybrał imię Grzegorza I. Tyle wie przeciętny Rotryjczyk. My jednak przedstawimy konklawe 1015 - 1020 w całkowicie innym świetle.
Jest rok 1018 - zima. Kardynałowie udają się na szczyt Roter aby pomodlić się, pomedytować i być bliżej Boga. Nagle na ramieniu jednego z kardynałów (którego znane jest tylko imię - Feliks) przysiada biała gołębica - nie płoszy się, tylko twardo trzyma się elektora. Kiedy inni kardynałowie nie mogą "odczepić" gołębicy od Feliksa odczytują to jako znak od Boga.
-Dla kardynałów biała gołębica była uosobieniem Ducha Świętego. Normalnie ptak powinien się spłoszyć, uciec, jednak w tym wypadku gołębica nie chciała opuścić ramienia kardynała Feliksa. Elektorzy odczytali to, jakoby Duch Święty chciał raz na zawsze skończyć to ciągnące się cztery lata konklawe i (dosłownie) sam wybrać następcę Ewarysta II - twierdzi austro-węgierski historyk Laszló Egzeshenyi.
Dlaczego jednak historia milczy o tym fakcie? Dlaczego to nie Feliks został faktycznym Patriarchą tylko kardynał Gregorius Pecci?
-Początek XI wieku to dla historii wielka zagadka. Zachowały się jedynie dwie kroniki, kilkanaście dokumentów i trzy pamiętniki kardynalskie. O owym fakcie dowiedziano się dopiero kilka lat temu ze znalezionego pamiętnika Gregoriusa Pecciego.
Co jednak stało się z kardynałem Feliksem?
Zajrzeliśmy do pamiętnika Patriarchy Grzegorza. Z trudem udało nam się odczytać następujące słowa:
-Przenajświętszy Bóg obrał sobie na namiestnika swego naszego przyjaciela Feliksa i przysławszy Ducha Świętego pokazał nam zaślepionym, któż powinien zostać następcą nieboszczyka Ewarysta. Wówczas to jednak (prawdopodobnie chodzi o rok 1018) zachorowawszy umarł [...] tedy odczytaliśmy to jako znak: Tenże był świętym! Nie dość, iż Duch Święty go nam pokazał, toć jeszcze nie mógł się doczekać jego śmierci i w przededniu... - tu zapis się urywa, nadgryziony znakiem czasu.
Ile trwał patriarchat Feliksa - nie wiemy. Jakie imię sobie obrał - tego też nie wiemy. Z tych powodów hitorycy nie uznają Feliksa jako Patriarchę. Od wieków przyzwyczailiśmy się, że bezkrólewie panowało przez pięć lat a następcą Ewarysta II został Grzegorz I i dopóki nie znajdziemy bardziej autentycznych dowodów na ew. elekcję Feliksa, pozostaje nam wyznawać historię pięcioletniego bezkrólewia.