Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Karl Nicolaus Habsburg

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 14
31
Przedstawicielstwa zagraniczne / Odp: Rzeczpospolita Polska
« dnia: Niedziela, 14 Wrz 2014, 22:06:00 »
Wbrew pozorom socjalizm w ujęciu prymitywnym (to nie jest obelga akurat ;D) jest w Nowym Testamencie obecny. Pierwsi chrześcijanie absolutnie nie żyli według jakiegoś tam "kodeksu/zasad wolnego rynku", wprost przeciwnie. To obecnie dzisiaj przyjęło się wygodnie utożsamiać katolicyzm (protestantyzm to zupełnie inna historia rozwoju myśli ekonomicznej) z nurtem chadeckim (co wiąże się z gospodarczą koncepcją solidaryzmu i korporacjonizmu) lub konserwatywno-liberalnym, co jest oczywistym uproszczeniem i błędem. Tak więc wyprowadzam Braci z błędu - tak można być katolikiem i socjalistą i nie, nie popieram tej doktryny społeczno-politycznej, żeby nie było.

32
Pałac Kwirynalski / Odp: Dyskusja przedsoborowa
« dnia: Poniedziałek, 08 Wrz 2014, 15:57:21 »
Cytuj
Jeszcze uwagi do dyskusji na temat sygnorii, demokracji i takich tam:
1. Raczej parlamentu w Państwie Kościelnym nie było.
2. Ustawodawczo dobrze że pełnie praw ma Patriarcha i pomocniczo Kuria
3. Można utworzyć ciało doradcze w postaci Wielkiej Rady, albo coś takiego,
w składzie książęta + wicekanclerz, nie wiem jak to wyglądało historycznie
ew. można trochę odejść od realiów.

Oczywiście, że tak. Należy zastanowić się czy faktycznie jest ona potrzebna. Ja jedynie mówię, że gdyby była taka potrzeba mogę zaangażować się w legislację, tylko żeby nie powtórzyła się sytuacja z poprzedniego Soboru... Z drugiej strony Rotria zawsze była daleka od realiów historycznego Państwa Kościelnego - bardziej do nich nawiązywała niż je odwzorowywała. Ale to już mieszkańcy PKR postanowią co chcą mieć. Ja nie decyduję.

33
Pałac Kwirynalski / Odp: Dyskusja przedsoborowa
« dnia: Niedziela, 07 Wrz 2014, 20:50:54 »
Cytuj
Nie zapominajmy, że zgodnie z prawem synody można zwoływać w diecezjach, gdzie są one organami doradczymi biskupa. Podobnie jest "centralnie", czyli synod zwołuje Patriarcha i synod jest jedynie organem doradczym. Co więcej, jeśli się nie mylę, to prawo stanowi, że w skład synodu wchodzić mogą tylko duchowni. Wyjątek zawiera się w ewentualnej dyspensie, więc inicjatywa zwoływania przezeń soboru mi tutaj trochę nie pasuje. Ale już kompletną abstrakcją jest to, żeby sobór mógł zmieniać BED, ponieważ państwo a kościół to dwie odrębne instytucje. BED jest ustawą zasadniczą państwa, więc organ kościelny (sobór) nie powinien dla zachowania logiki dokonywać zmian. Od tego powinny być organy świeckie. Poza tym, w teorii sobór jest jedynie dla duchownych. Świeckim Patriarcha może, ale nie musi udzielić zezwolenia na udział w obradach soborowych. Więc wolą Patriarchy mogłoby dojść - nie daj Boże - do wykluczenia wszystkich świeckich z dyskusji odnośnie rotryjskiej konstytucji. Natomiast w organach państwowych (np. Kuria Rotryjska, ew. powołany na nowo parlament) zasiadają nie tylko duchowni, ale również świeccy obywatele, co pozwala im na udział w życiu państwa, dlatego to organy państwowe powinny zmieniać tak ważne dokumenty.

Ani synod ani sobór nie są organami państwa, lecz Kościoła, więc proponuję, żeby grubą linią oddzielić ich kompetencje. Inaczej zamiary poszerzenia świeckim możliwości działania w Rotrii spełzną na manowcach.

Dlatego właśnie żaden Sobór nie zmieniał nigdy ustroju Państwa Kościelnego Rotria. Faktem jest, że na soborach dyskutowano zmiany i wypracowywano pewne rozwiązania. Jednak by stały się one obowiązującym prawem musiała je przegłosować Signoria. Tak właśnie upadł projekt reformy tego organu. Na Soborze Trydenckim II udało się wypracować kompromis i stworzyć projekt, który został przegłosowany, zaś następnie przedłożony Signorii. Teoretycznie składy osobowe obu instytucji były bardzo podobne, ale część obywateli głosowanie w Signorii, mówiąc kolokwialnie, "olała". Z kolei przeciwnicy reformy i zarazem zwolennicy pseudodemokracji zmobilizowali się i projekt upadł.

34
Pałac Kwirynalski / Odp: Przysięga obywatelska
« dnia: Niedziela, 07 Wrz 2014, 14:02:37 »
Dziękuję wszystkim za gratulacje ;).

35
Pałac Kwirynalski / Odp: Dyskusja przedsoborowa
« dnia: Niedziela, 07 Wrz 2014, 14:02:00 »
Cytuj
Co do kazań - w Rotrii dawniej można było głosić prywatne rozważania, znalazłem takie w archiwum forum.

Można było, ale już nie można. Jeżeli coś takiego pojawiło się nawet po Soborze Florenckim I, to zapewne spotkało się z ostracyzmem. Pamiętam, że jeszcze nawet za mojego pobytu w Rotrii dochodziło do różnorakich prób, ale zawsze kończyło się negatywną reakcją.

36
Pałac Kwirynalski / Przysięga obywatelska
« dnia: Sobota, 06 Wrz 2014, 20:53:48 »
Cytuj
Ja, Karl Nicolaus Erzherzog von Habsburg-Lothringen, przysięgam uroczyście wierność Patriarsze Rotrii, posłuszeństwo wobec praw Państwa Kościelnego i poszanowanie jego wartości. Przysięgam sumiennie wykonywać swe obowiązki kierując się dobrem Państwa Kościelnego Rotria oraz jego obywateli, dbając i szanując interes państwa i jego mieszkańców a w chwilach najwyższej potrzeby być podporą i fundamentem sprawiedliwości, praworządności i oddania Państwu Kościelnemu Rotria, Patriarsze i jego mieszkańcom.

37
Pałac Kwirynalski / Odp: Dyskusja przedsoborowa
« dnia: Sobota, 06 Wrz 2014, 18:55:54 »
Cytuj
Przywrócenie Signorii mogło by nastąpić, ale jak miałaby wyglądać? Bo chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że Signoria w poprzedniej formie (każdy obywatel jest deputowanym) nie spełniała raczej zbyt dobrze swoich funkcji.

Właśnie dlatego wspomniałem propozycje z poprzedniego Soboru. Fakt, że ogół obywateli jako gremium podejmujące decyzje był absurdalny, ale co na to poradzę, że kiedyś w Rotrii było jakieś pseudodemokratyczne lobby i przez ich głosowanie wszystkie projekty upadły, utrzymał się ancien regime (paradoksalnie wprost odwrotny od tego znanego ze świata realnego). Wielu ludzi się napracowało nad wymyśleniem nowych systemów, stworzeniem aktów prawnych, opracowaniem poprawek do starych, następnie żmudnym przekonywaniem, że tak będzie lepiej, bo Signoria nie będzie wiecznie sparaliżowaną parodią demokracji. Ale to i tak nic nie dało. Zostało po staremu i ktoś to dezinstalował, ale szczerze mówiąc obecny układ do najszczęśliwszych też nie należy. Więc warto pomyśleć nad jego zmianą.

38
Pałac Kwirynalski / Odp: Dyskusja przedsoborowa
« dnia: Sobota, 06 Wrz 2014, 15:34:56 »
Nie jestem duchownym, więc nie będę wypowiadał się w tych kwestiach. Zaś co do osób świeckich, może faktycznie warto pomyśleć o przywróceniu Signorii i odkopaniu projektów jej modernizacji (chociażby ten autorstwa Księcia Urbino, czy Eminencji Mediciego)? Co do księstw, oczywiście możemy dyskutować, ale w ten sposób nie podniesiemy aktywności przez nie generowanej. W księstwach muszą pojawić się, po prostu, ludzie, którzy będą coś robić, a ci którzy już są, wziąć się do roboty. Inaczej się tego nie zrobi.

39
ARCHIWUM / Odp: Kościół zawsze reformujący się!
« dnia: Piątek, 05 Wrz 2014, 17:36:22 »
W tym wątku czy w osobnym?

W ten wątek zostało "włożonych" wiele złych emocji. Lepiej już go zostawić w świętym spokoju...

40
ARCHIWUM / Odp: Kościół zawsze reformujący się!
« dnia: Czwartek, 04 Wrz 2014, 18:37:50 »
Cytuj
Ojcze Belmonte - dlaczego używa Ojciec takich ostrych słów? Zwłaszcza że sam był przeciwko pomiataniu rotryjskim duchowieństwem.

Niektóre muppety tak już mają. Zwłaszcza te co na gębie wymalowane mają "hipokryta".

Zaś co do meritum nowej dyskusji, którą de facto rozpoczął Ekscelencja Mancini - Bracia, no i po co tak długo trzymaliście to w ukryciu, że tak naprawdę chodzi wam o koryto? Zamiast gadać, to już do kolejki po kapelusze, dla wszystkich nie wystarczy, ale kto pierwszy ten lepszy! Dla Rodu della Rovere też jakiś świecki się znajdzie, pytanie, który z Was chce go bardziej dostać? Nie mniej ostatnio Zepowie i ich poplecznicy nieźle sobie poczynają na Pollinie - normalnie jakbyście już byli władcami całego mikroświata. Aż dziw bierze, że jeszcze żadnego pretendenta do tronu Monarchii Austro-Węgierskiej z Waszego rodu nie było...

W całym tym świńskim (nie owczym) pędzie chyba jedynie Brat Belmonte jest zupełnie szczery, bo jeździ po wszystkich tak dla zasady - i tak nie ma szans powiększyć grona kardynałów w czasie najbliższego "okna transferowego". Wejdźcie sobie Bracia w ten temat za rok (o ile wytrwacie) i zobaczycie jak obrzydliwe i niskie były wasze pobudki. Byle szybciej do żłoba. Jedni po kapelusz, a reszta w świeżo zwolnione miejsce... Żenada.

PS Bracie Belmonte - jak już nawiązujemy do Biblii proszę przypomnieć sobie przysłowie o drzazdze i belce. Może wtedy coś się rozjaśni. 

41
Zabawy i zainteresowania / Odp: Msza Trydencka w waszej diecezji
« dnia: Środa, 03 Wrz 2014, 22:31:36 »
W mojej diecezji (warszawsko-praskiej) wszystko zależy od parafii. Kuria (z tego, co wiem przynajmniej), w ogóle nie wtrąca się w te sprawy, jeśli nie musi; jest bierna - co, de facto, stanowi spory minus, gdyż po pierwsze, najczęściej nie ma komu odprawiać mszy w rycie trydenckim, po drugie, proboszczowie są temu zwykle niechętni z różnorakich powodów - najczęściej przyczyną jest wygodnictwo księży lub niechęć parafian (często wyimaginowana przez proboszczów, na zasadzie - "nie będziemy robić podziałów"; "wiernych pewnie to zgorszy"; "nikt nie będzie w takich mszach uczestniczył" itp.). Inną sprawą jest fakt, że przekrój społeczny prawobrzeżnej diecezji jest specyficzny. Sporą część parafian stanowią mieszkańcy Warszawy, reszta to mniejsze miasta, miasteczka i wsie (m. in. Jeruzalem, czyli serialowe Wilkowyje ;D), a ci pierwsi są, jak zapewne wiadomo, dosyć wygodniccy (o czy wspomniał Ekscelencja de León) lub mają poglądy, nazwijmy to eufemistycznie, dosyć "modernistyczne". Bardzo prężnie działa w diecezji deuterokatechumenat i coraz liczniejsze stają się szeregi neokatechumenatu, czego pozwolicie Bracia nie skomentuję, bo nie przystoi używać pewnych słów.

Doszło nawet do tego, że w słynnej Świątyni Opatrzności Bożej (w sąsiedniej diecezji warszawskiej), na którą łoży cały Kościół katolicki w Polsce, a której Górny Kościół jest w budowie, Dolny Kościół, który już jest gotowy (jest tam m. in. Panteon Wielkich Polaków), ma układ neoński (!)... Ręce opadają...

Załączam zdjęcie, żebyście Bracia mogli pozałamywać się razem ze mną:


42
ARCHIWUM / Odp: Kościół zawsze reformujący się!
« dnia: Poniedziałek, 01 Wrz 2014, 22:24:37 »
Zapewniam Brata, iż fakt przysposobienia jest zupełnie neutralny wobec mojego poglądu na tezy i apel Ekscelencji Manciniego. Nie będę przyjmował agresywnego tonu Brata i wskazywał palcem kto atakuje rotryjskich hierarchów i pomiata Współbraćmi. Czyny mówią same za siebie, słowa są w tym wypadku niepotrzebne. Odnosząc się zaś do zarzutu poczynionego przez Brata - nie znajduję w mojej odpowiedzi i apelu do Ekscelencji Manciniego pomiatania hierarchami Kościoła Rotryjskiego. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce w mojej wypowiedzi proszę ją konkretnie wyszczególnić, inaczej zarzutu Brata nie będę mógł potraktować poważnie - w pustą przestrzeń nie jestem w stanie celować, a tym bardziej się do niej odnieść.

43
ARCHIWUM / Odp: Kościół zawsze reformujący się!
« dnia: Poniedziałek, 01 Wrz 2014, 22:00:39 »
Wydaje się, iż Ekscelencja zapomniał o jednym z filarów Rotrii, wynikającym z postanowień I Soboru Florenckiego, którego obrady WE niewątpliwie pamięta. Jeśli zaś Ekscelencja już zapomniał, co oczywiście jest możliwe, demencja jest w końcu w Pollinie dosyć powszechna, i mnie się zdarza na nią chorować, ta informacja (o zakazie prowadzenia jakiejkolwiek działalności ewangelizacyjnej) była kolportowana w Państwie Kościelnym Rotria w formach mnogich i częstych. Niemal niemożliwym było jej przeoczenie.

Zaś tezy i ogólny przekaz apelu WE stoi w jawnej sprzeczności z nauczaniem tego Soboru. Co więcej, osobiście odbieram to jako, jeśli nie nieposłuszeństwo przełożonym WE, to przynajmniej poważny nietakt. Jest to albo brak znajomości zasad kultury osobistej i zachowania wobec Jego Świątobliwości i Współbraci, albo wyraz złej woli, umotywowanej bliżej nieokreślonymi celami, które jednak nie służą Państwu, które stanowi Ojczyznę i Dom Waszej Ekscelencji.

Zarzuty, gdyż tak należy nazwać działania WE, wbrew zapewnieniom o dobrych chęciach, są jednak oderwane od rzeczywistości i zakrawają o schizofreniczny obraz. Gdyż jak nazwać działania WE, które polegają na jawnym zakpieniu z faktu, iż Rotria odwzorowuje renesansowe Państwo Kościelne oraz hierarchię i elementy historyczne Kościoła katolickiego z tego samego okresu i absolutnie nie prowadzi (jest to wręcz zakazane!) działalności ewangelizacyjnej, podczas gdy Wasza Ekscelencja wzywa do swoistej krucjaty?

44
Wnioski obywateli / Wniosek o nadanie obywatelstwa
« dnia: Poniedziałek, 01 Wrz 2014, 20:35:00 »
Cytuj
Imię i nazwisko: Károly Kanzler
Wirtualne miejsce zamieszkania: w Monarchii Austro-Węgierskiej - Preszburg, w Państwie Kościelnym Rotria - Mediolan
Obywatelstwa państw obcych: austro-węgierskie, węgierskie

Oświadczam, iż nie sprawuję funkcji rządowych w żadnym państwie obcym.

(-) Károly főur Kanzler

45
Koronacje Patriarsze / Odp: Intronizacja Jego Świątobliwości Piusa IV
« dnia: Piątek, 29 Sie 2014, 20:54:35 »
Wasza Świątobliwość,

proszę jeszcze raz przyjąć moje serdeczne gratulacje z okazji wyboru na Stolicę Pawłową. Jeszcze raz powtórzę moje życzenia, by pontyfikat Waszej Świątobliwości był owocny i spokojny zarazem.

Proszę przyjąć także ten skromny prezent, obraz autorstwa Antonio Joliego, do tej pory znajdujący się w Austrii.




Z wyrazami najwyższego szacunku,
(-) Károly főur Kanzler

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 14