Autor Wątek: Buongiorno!  (Przeczytany 616 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Vincenzo Botticelli

  • Gość
Buongiorno!
« dnia: Niedziela, 01 Cze 2014, 13:42:59 »

Mediolan, stolica Księstwa Mediolanu oraz historycznego regionu - Lombardii, jest jednym z największych miast w Państwie Kościelnym Rotria. Mieści się tutaj siedziba książęca, liczne obiekty przemysłu i kultury, a także ogromny obszar budownictwa sakralnego. U korzeni swojej historii Mediolan znajdował się pod panowaniem włoskich książąt z rodu Sforza, obecnie natomiast - zgodnie z historią regionu - jest dziedziczną domeną Habsburgów. Władzę nad Księstwem sprawuje arcyksiążę Franciszek Ferdynand kardynał von Habsburg. W pełnieniu obowiązków wspomagają go nominowani Senatorowie, zarządzający ziemiami księstwa. Administracyjnie region złożony jest z 12 prowincji, z czego aż cztery: Mediolan, Pawia, Cremona i Mantua znajdują się pod wyłączną dyspozycją książęcą. Na mocy dekretów - tworzona jest także elitarna szlachta ziemska, posiadająca obszary własnościowe.


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY KSIĘSTWA:

« Ostatnia zmiana: Niedziela, 01 Cze 2014, 14:17:54 wysłana przez Franciszek Ferdynand von Habsburg »

Vincenzo Botticelli

  • Gość
Odp: Buongiorno!
« Odpowiedź #1 dnia: Wtorek, 03 Cze 2014, 16:36:49 »
Księstwo Mediolanu, podobnie jak wszystkie księstwa lenne - jest autonomicznym obszarem, nadanym w dziedziczne władanie rodowi habsburskiemu przez Patriarchę Państwa Kościelnego Rotria. Członkowie rodu posiadają tytuł książęcy, zaś szlachtę ziemską tworzą nominowani przez władcę księstwa hrabiowie, baronowie i kawalerowie, przed nim odpowiedzialni.
Książę Mediolanu, dążąc do realizacji swoich przywilejów - wydaje Statuty książęce, posiadające wiążącą moc prawną w obrębie całego lenna. Podlegają im szlachta oraz obywatele Mediolanu. Książę sprawuje najwyższą władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w obrębie lenna, z wyjątkiem wydawania decyzji w zakresie zastrzeżonym dla organów Stolicy Apostolskiej.