Autor Wątek: Odpowiedź na notę dyplomatyczną Państwa Kościelnego Rotria  (Przeczytany 646 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Karl Nicolaus Habsburg

  • Obywatel
  • Przyjaciel kraju
  • ****
  • Wiadomości: 228
  • Reputacja +8/-3
    • Status GG
    • Zobacz profil
Odpowiedź na notę dyplomatyczną Państwa Kościelnego Rotria
« dnia: Sobota, 25 Paź 2014, 17:40:29 »


Cytuj
Wien, den 24. Oktober 2014

Do Jego Eminencji
Juana Lorenzo de Medici y Zepa
Sekretarza Stanu Stolicy ApostolskiejÖsterreichisch-Ungarische Monarchie
Osztrák-Magyar Monarchia


Wasza Eminencjo,

Monarchia Austro-Węgierska również ubolewa nad faktem, iż została zmuszona wypowiedzieć Konkordat z Państwem Kościelnym Rotria, zwłaszcza że stosunki pomiędzy naszymi Państwami przez wiele lat układy się wielce pomyślnie, a oba Kraje były partnerami na arenie międzynarodowej.

Tym bardziej zasmuca nas fakt, iż w taki bliskim Narodom Monarchii Państwie doszło do  pozbawienia władzy legalnie ustanowionego Regenta, zaś w jego miejsce uzurpował dla swej osoby władzę Pan Tomasz Mancini, który to został ekskomunikowany i wydalony z kraju za pontyfikatu Jego Świątobliwości Piusa IV.

Niezwykle smutnym jest dla nas także fakt, iż część Społeczeństwa Państwa Kościelnego zaakceptowała zaistniałą sytuację. Monarchia Austro-Węgierska nie może uznać Ekscelencji Cosimo de Medici za legalnie panującego Patriarchę Państwa Kościelnego Rotria, z uwagi na to, iż konklawe, które odbyło się w ramach trwającego Soboru Laterańskiego VI, zostało przeprowadzone wbrew ustanowionemu prawu.

Monarchia Austro-Węgierska wyraża ubolewanie, iż została zmuszona przypomnieć Społeczeństwu Państwa Kościelnego, że zgodnie z wolą ostatniego legalnie wybranego Patriarchy, suwerenną władzę w Państwie, w momencie Jego śmierci, pełni naznaczony przez Niego Regent i to On zobowiązany jest wybrać skład Kolegium Kardynalskiego, które następnie dokona wyboru nowego Patriarchy.

Niezwykle niepokojącym jest również fakt, iż uzurpatorska Rada Regencyjna oraz Ekscelencja Cosimo de Medici, po nielegalnym wyborze jego Osoby na Tron Apostolski, kierowali się w swojej polityce metodami, które mają miejsce jedynie w krajach, w których panuje totalitarny lub zbliżony do niego ustrój. Mowa tutaj o łamaniu jednego z podstawowych praw obywatelskich zagwarantowanych w Bulli Exsurge Domine - prawa do wolności myśli oraz głoszenia swoich poglądów.

Wobec powyższego Monarchia Austro-Węgierska nie może uznać Ekscelencji Cosimo de Mediciego za legalnie wybranego i panującego Patriarchę Państwa Kościelnego Rotria. Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że Ekscelencja de Medici okaże, iż zależy Mu na dobru Rotrii i pokieruje działaniami tak, by władza w Państwie Kościelnym została wybrana w sposób zgodny z obowiązującym prawem.

Na końcu Cesarskie i Królewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pragnie przypomnieć Stronie Rotryjskiej, iż Monarchia Austro-Węgierska nigdy nie była członkiem Kościoła Rotryjskiego, co  w konsekwencji oznacza, iż nie mogła tegoż Kościoła opuścić.

Z wyrazami estymy,
(-) Karl Nicolaus Erzherzog von Habsburg-Lothringen, m. p.
Cesarski i Królewski Minister Spraw Zagranicznych
(-) Karol Mikołaj Habsburg