Autor Wątek: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski  (Przeczytany 2963 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Giovanni Battista Aldobrandini

  • Gość
Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« dnia: Poniedziałek, 04 Maj 2015, 12:20:58 »
Cytuj


Wasza Świątobliwość!
Wasze Eminencje i Ekscelencje!
Czcigodni Prezbiterzy i Drodzy Bracia!

Zgodnie z wolą Jego Świątobliwości niniejszy Sobór ma stanowić początek III Państwa Kościelnego. Przez ostatnie tygodnie pracowałem według wskazówek Ojca Świętego nad reformą najważniejszych aktów prawnych. Założeniem tych zmian jest ujednolicenie stanu prawnego w Rotrii, uczynienie go bardziej przejrzystym, a zarazem bogatszym. Nowa ustawa zasadnicza przewiduje wzmocnienie władzy patriarszej, który skupi w swoich rękach całość legislatywy. Pojawią się nowe źródła prawa - między innymi prawotwórczy charakter orzeczeń Świętego Oficjum. Nastąpi także połączenie wchłonięcie Sygnatury Apostolskiej przez Święte Oficjum. Kuria Rotryjska przekształci się w Kancelarię Apostolską - fakultatywny organ doradczy Jego Świątobliwości. Według reform ordynariusze w diecezjach zyskają większą władzę - większy nacisk zostaje położony na kościoły partykularne. Biskupi i arcybiskupi będą mogli sami wydawać nominacje diakonatu i prezbiteriatu alumnom seminariów diecezjalnych. W Rotryjskiej Prowinicji Kościelnej takie uprawnienie zyska Wikariusz Generalny, który będzie musiał być biskupem. Pojawią się zmiany w tytułach honorowych i heraldyce. Zaplanowano powstanie instytucji prałatury personalnej. Uregulowano także kwestie uprawnień związanych ze strojami duchownych. Szczegółowo opisano procedurę konklawe - spisano to, co dotychczas funkcjonowało jako zwyczaj, dodano nowe tytuły kardynalskie. Planowane było nowe godło oraz flaga Państwa Kościelnego. Przygotowany został dokument, w którym wyszczególniono kompetencje książąt lennych - zdaniem Ojca Świętego bardzo szerokie, ale pozostawione do dyskusji. Jednocześnie likwidacji zostanie poddana instytucja obywatelstwa. Jego Eminencja Tommaso kardynał Mancini zobowiązał się przygotować projekt nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Wszystkie szczegółowe zmiany będą omawiane w momencie dysputy nad danym aktem prawnym, który zmiany te będzie przewidywał. Dokładnie omówię każdy szczegół i będzie można wtedy komentować i zadawać pytania.

Jak już wspomniałem każda dysputa będzie dotyczyć poszczególnego dokumentu. W tej jest miejsce na uwagi i wnioski, także propozycje innych tematów obrad. Bracia - co chcecie by ten Sobór zmienił? Jak ma wyglądać III Państwo Kościelne poza warstwą prawną?

Rozpoczynam obrady!


prof. zw. dr net. Giovanni Battista kardynał Aldobrandini
Legat Soborowy



« Ostatnia zmiana: Wtorek, 05 Maj 2015, 20:37:04 wysłana przez Giovanni Battista Aldobrandini »

Offline Don Tommaso I de Mancini

  • Kardynał
  • Filar państwa
  • *****
  • Wiadomości: 1069
  • Reputacja +8/-9
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #1 dnia: Wtorek, 05 Maj 2015, 04:23:56 »
Eminencjo Legacie,
Czcigodni Ojcowie Soborowi,


Zapoznałem się z treścią oświadczenia i nagromadziło się parę wątpliwości w mojej głowie. Wynika z niego bowiem jakoby Legat tudzież Jego Świątobliwość przygotował wszystkie dokumenty, zmiany, reformy, natomiast Sobór miał mieć za zadanie ich „przyklepanie”. Można więc zadać pytanie – po co w takim razie zwołano Święty Sobór do przepięknej stolicy Wielkiego Księstwa Toskanii? Przecież wszelkie te sprawy może załatwić Biskup Rotrii poprzez odpowiednie akty prawne, nie wymagają one zgody Ojców Soborowych. Oczywiście można, jeśli się myśli absolutystycznie.

Święty Sobór jest najwyższą instancją, do której może odwołać się Patriarcha w momencie, gdy Kościół jest w wielkiej potrzebie. Nie należy więc traktować go jako maszynki do głosowania, procedowania swoich pomysłów. Sobór to miejsce dialogu, ale przede wszystkim laboratorium pomysłów. Uważam za nierozsądne narzucanie z góry swoich pomysłów i łaskawe pozwalania na debatowanie nad nimi. To Ojcowie Soborowi sami mają dojść do rozwiązań problemów Rotrii, sami dać impuls do reformy. Postuluję więc utworzenie listy tematów na forum generalnym Soboru, a następnie utworzenie 3-5 osobowych komisji soborowych, które będą pracować nad ich opracowaniami w postaci konstytucji soborowych bądź gotowych już aktów prawnych, kodeksów etc. Potem zaś propozycje komisji zostałyby poddane debacie i głosowaniu na forum generalnym.

Wydaje mi się także rozsądnym pomysłem aktywne uczestnictwo wiernych świeckich i do niego powinniśmy zachęcać. Ukoronowane głowy będące naszymy przyjaciółmi powinny natychmiastowo otrzymać status obserwatora. Warto też zaprosić ludzi innych wiar, poglądów, aby jak najbardziej rozszerzyć naszą perspektywę.

Jako zagorzały koncyliarysta mówię nie absolutyzmowi kurialnemu i wzywam do pozytywnego ustosunkowania się do mojego apelu Ojców Soborowych.

(-) Tommaso Domenico kardynał de Mancini
« Ostatnia zmiana: Wtorek, 05 Maj 2015, 04:28:27 wysłana przez Don Tommaso I de Mancini »

Jego Książeca Mość
Don Tommaso I di Mancini
Książę Parmy
Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego
Generał Zakonu Braci Dominikanów
Wielki Inkwizytor

Offline Aleksander IV

  • Patriarcha
  • Przyjaciel kraju
  • *******
  • Wiadomości: 277
  • Reputacja +15/-3
  • Fortitudo et laus mea Dominus
    • Status GG
    • Zobacz profil
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #2 dnia: Wtorek, 05 Maj 2015, 08:51:37 »
Wasza Eminencjo,

Koncyliaryzm, jak pamiętamy z historii, został przez realny Kościół potępiony na Soborze Laterańskim V. Pewna forma współdecydowania Biskupa Powszechnego i wiernych jest oczywiście potrzebna, gdyż Patriarcha nie jest nieomylny, nie jest stwórcą i potrzebuje słyszeć doradczy głos Kościoła, by podjąć najwłaściwsze dla niego decyzje.

Jednocześnie ubolewamy, nad tak krytyczną oceną Waszej Eminencji nad położonymi przez Nas przygotowaniami do Soboru. Dwukrotnie prosiliśmy Kurię o przygotowanie tematów - nie odniosło to efektów, ani w czasie gdy Eminencja był Wicekanclerzem, ani teraz. Poprosiliśmy więc, by Jego Eminencja Aldobrandini przygotował projekty dokumentów naprawiających to, co sami dostrzegliśmy, jako wymagające naprawy. Sobór zaś, wbrew przekonaniu Waszej Eminencji, nie zbiera się po to, by to przyjąć w głosowaniu, lecz po to, by to rozpatrzyć, wyszukać błędy, braki, uzupełnić...

Co do zaproszenia wiernych - otwierając Święty Sobór w Bazylice na Lateranie, w swoich słowach zaprosiliśmy lud wierny do udziału w obradach, pozostawiając jednak prawo do głosowania dla kapłanów. W kwestii zapraszania innych wyznań, będziemy jednak ostrożniejsi od Waszej Eminencji. Sobór Florencki II, jak każdy inny dotyczy Kościoła oraz w tym wypadku również jego ostoi - Państwa Kościelnego. Myśl o decydowaniu w tak ważnych sprawach przez osoby postronne napawa nas lękiem o przyszłość Patrymonium Świętego Pawła.

Apostolskim pozdrowieniem,
Alexander IV P.M.
/-/Sanctitas Vestra Alexander IV
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae, etc.

Offline x. Giuseppe Bertelli

  • Prezbiter
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja +7/-3
    • Zobacz profil
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #3 dnia: Wtorek, 05 Maj 2015, 15:00:15 »
Wasza Świątobliwość!
Ojcowie Soborowi!


Na wstępie chciałbym powiedzieć, iż cieszy mnie niezmiernie zwołanie Soboru. Tak jak mój przedmówca, Eminencja Mancini, uważam, że to Ojcowie Soborowi powinni wspólnie stworzyć listę tematów, o których to Święty Sobór będzie dyskutował, jak zgadzam się ze słowami mówiącymi o  utworzeniu Komisji, które stworzyłyby odpowiednie akty prawne.

Nie mogę się zgodzić i ubolewam nad pomysłami traktującymi o dopuszczeniu do obrad wiernych z państw ościennych. W obradach powinni wziąć udział tylko i wyłącznie obywatele Rotrii oraz duchowni. Powinniśmy również pomyśleć o przedstawicielach Kościoła Aguriańskiego. Bądź co bądź Sobór dotyczy przede wszystkim Rotrii, a nie Trizondalu, czy Surmenii. Ojciec Święty raczył zauważyć, że decydowanie w tak ważnych sprawach przez osoby postronne napawa lękiem o przyszłość Stolicy Apostolskiej. Również udział w debacie napawa lękiem, bo w pewnym stopniu i tak jest to wpływem na decyzje soborowe.
x. dr net. Giuseppe monsignore Bertelli
Kapelan Honorowy Jego Świątobliwości


Giovanni Battista Aldobrandini

  • Gość
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #4 dnia: Wtorek, 05 Maj 2015, 20:41:50 »
Cytuj
Czcigodni Bracia, Ojcowie Soborowi!

Jego Świątobliwość jednoznacznie wyraził swoją wolę - Sobór będzie rozpatrywał projekty dokumentów przygotowanych już wcześniej. Ojciec Święty i ja także uważamy, że praca w komisjach spowolni obrady i nie przyczyni się do stworzenia dobrego prawa. Sobór winien zająć się analizą oraz ewentualnymi poprawkami do wypracowanych już dokumentów. Dlatego zaczynamy pracę i dziś jako pierwszy przedstawię projekt nowej bulli zasadniczej.



Offline Don Tommaso I de Mancini

  • Kardynał
  • Filar państwa
  • *****
  • Wiadomości: 1069
  • Reputacja +8/-9
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #5 dnia: Wtorek, 05 Maj 2015, 20:47:41 »
Eminencjo Legacie,

Uważam to za zamach na wolność działalności Soboru i wnoszę o natychmiastowe przejście do głosowania nad moim wnioskiem. Patriarcha nie powinien stosować tutaj metod absolutnych. To Sobór, nie jego kuria.

Jego Książeca Mość
Don Tommaso I di Mancini
Książę Parmy
Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego
Generał Zakonu Braci Dominikanów
Wielki Inkwizytor

Giovanni Battista Aldobrandini

  • Gość
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #6 dnia: Wtorek, 05 Maj 2015, 20:58:50 »
Eminencjo Legacie,

Uważam to za zamach na wolność działalności Soboru i wnoszę o natychmiastowe przejście do głosowania nad moim wnioskiem. Patriarcha nie powinien stosować tutaj metod absolutnych. To Sobór, nie jego kuria.

Wasza Eminencjo!

Patriarcha ma prawo zwoływania i zamykania obrad Soboru. To oznacza, że Ojcowie Soborowi z jego wolą muszą się liczyć i ją szanować. Biskupowi Rotrii bowiem winniśmy bezwzględne posłuszeństwo jako Najwyższemu Kapłanowi. Zatem odrzucam powyższy wniosek.


Offline x. Giuseppe Bertelli

  • Prezbiter
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja +7/-3
    • Zobacz profil
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #7 dnia: Wtorek, 05 Maj 2015, 22:00:46 »
Eminencjo Legacie

Czyżby zamach na wolność? Jak mamy budować III Rotrię? Na absolutyzmie, czy na współpracy. Popieram wniosek Eminencji Manciniego.
x. dr net. Giuseppe monsignore Bertelli
Kapelan Honorowy Jego Świątobliwości


Giovanni Battista Aldobrandini

  • Gość
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #8 dnia: Wtorek, 05 Maj 2015, 22:13:41 »
Kościół oparty jest na hierarchizmie i monarchii, nie wolności. W piekle jest demokracja, a Królestwo Boże to święta hierarchia i podporządkowanie.

Offline x. Giuseppe Bertelli

  • Prezbiter
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja +7/-3
    • Zobacz profil
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #9 dnia: Wtorek, 05 Maj 2015, 22:23:16 »
Ale państwa nie tworzy jednostka, a ogół obywateli ;)
x. dr net. Giuseppe monsignore Bertelli
Kapelan Honorowy Jego Świątobliwości


Giovanni Battista Aldobrandini

  • Gość
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #10 dnia: Wtorek, 05 Maj 2015, 22:43:09 »
Dlatego pojawił się pierwszy projekt, o którym można rozmawiać i wskazywać poprawki.

Offline Aleksander IV

  • Patriarcha
  • Przyjaciel kraju
  • *******
  • Wiadomości: 277
  • Reputacja +15/-3
  • Fortitudo et laus mea Dominus
    • Status GG
    • Zobacz profil
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #11 dnia: Wtorek, 05 Maj 2015, 22:56:44 »
Przypominamy Ojcom Soborowym, iż z naszego wezwania znaleźli się na Soborze! Przez ponad miesiąc przed rozpoczęciem Soboru, były okazje do składania propozycji i dyskutowania nad formą i tematem soboru, jednakże nie kwapili się Bracia do tego, pomimo naszych kilkukrotnych próśb. Dlatego też nie rozumiemy postawy Eminencji Manciniego i Monsignore Bertellego.

Pragniemy również zauważyć, iż aktualnie, Sobór w świetle prawa nie posiada żadnych uprawnień, a nawet nie istnieje. Jego zwoływanie odbywa się zaś na mocy tradycji i zwyczaju, które szanujemy i pragniemy kontynuować. Jednakże nie wolno zapominać, iż Kościół jest instytucją hierarchiczną, nie zaś demokratyczną.

Jako Patriarcha Rotrii oraz kontynuator idei wysuniętej przez naszego poprzednika Klemensa III, opracowaliśmy pewną wizję III Rotrii, opartą o klimat renesansowego papiestwa, ducha Kościoła minionych wieków, a także tradycji katolickiej. Zadaniem zaś Soboru jest pomysł ten rozważyć, przeanalizować, udoskonalić i poprawić, by mógł zostać wcielony w życie.

Tworzenie zaś prawa przez komisje, jest pomysłem z gruntu niewłaściwym. Jak prawo może tworzyć całość, gdy jest przygotowywane przez niezależne od siebie podmioty, bez współpracy i przy braku jednej myśli, logicznego wywodu. Kto z resztą miałby w tych komisjach zasiąść i po co? Uważamy, iż Ojcowie Soborowi, jako równi sobie, winni obradować wspólnie nad kolejnymi dokumentami, które są wyłącznie propozycją i zarysem większej całości. Nie wykluczamy przeprowadzenia zmian w przedstawianych propozycjach, ani też nie nakazujemy bezkrytycznego na nie spojrzenia.

Dokumenty zostały przygotowane przez Jego Eminencję Aldobrandiniego w czasie, gdy ani Eminencja Mancini, ani Monsignore Bertelli, postulujący opracowanie tychże przez komisje, nie grzeszyli nadmierną aktywnością, lecz przeciwnie, właściwie jej nie wykazywali. Skoro położony został niemały trud i wykonano pracę, którą mogło i powinno współdzielić większe grono, lecz takie się nie znalazło, uszanujmy to. Dokumenty już przygotowane posłużą za punkt wyjścia do dalszych debat.

Rotria locuta, causa finita!

Apostolskim pozdrowieniem,
(+) Alexander IV P.M.
/-/Sanctitas Vestra Alexander IV
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae, etc.

Offline Krzysztof Hans van der Ice

  • Prezbiter
  • Częsty gość
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja +1/-1
  • Diakon
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #12 dnia: Czwartek, 07 Maj 2015, 17:35:42 »
Czcigodny Ojcze Święty, Szanowni Kardynałowie
Jako jedyny poza administratorem apostolskim przedstawiciel Archdiecezji Trizopolis wnioskuje aby niniejszy sobór pozwolił na nadanie księżom z mojego poziomu hierarchicznego decydowanie w pełni o kształcie kościoła poprzez zezwolenie na udział m.in w konklawe. Poza tym wnioskuje aby po ostatnim incydencie w Trizondalu przedyskutowana została kwestia działalności diecezji zamiejscowych (zwłaszcza tych mających administratorów zamiast prymasów) oraz stworzona została lista państw z którymi to możnaby nawiązać współprace w sferze konkordatowej. Dodatkowo wnioskuje również o określenie czynności i kompetencji jakie może wykonywać duchowny na danych stanowiskach diecezjalnych. Bardzo proszę o rozważenie mojego stanowiska.

Z uszanowaniem
ks. prałat Krzysztof Hans van der Ice
(-)Krzysztof Hans van der Ice
Syn Katarzyny i Marcela Hansów oraz Brat Roberta Dąbskiego-Hansa
- Diakon św. Kościoła Rotryjskiego
- Założyciel konkursu Our Sound

Giovanni Battista Aldobrandini

  • Gość
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #13 dnia: Czwartek, 07 Maj 2015, 17:46:03 »
Są przygotowane projekty dokumentów określających uprawnienia ordynariuszy diecezji oraz administratorów. Prawdopodobnie zostanie określone to w nowym CIC. Natomiast co do konklawe: elekcja Patriarchy jest przywilejem kardynałow i byłoby zamachem na tradycję - niezmiernym gdyby to zmienić. Prezbiter jednak może zostać wybrany, alwernia w żadnym razie nie powinien wybierać.

Offline Krzysztof Hans van der Ice

  • Prezbiter
  • Częsty gość
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja +1/-1
  • Diakon
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Dysputa I: Ogólne założenia reform oraz wnioski
« Odpowiedź #14 dnia: Czwartek, 07 Maj 2015, 18:24:55 »
A czy te dokumenty regulują też obowiązki ich podwładnych w diecezji? Bardzo prosiłbym o odpowiedź.
W przypadku konklawe wypadałoby aby w przypadku niskiej ilości powołań dana diecezja mogła powoływać także wikariuszy diecezjalnych.
(-)Krzysztof Hans van der Ice
Syn Katarzyny i Marcela Hansów oraz Brat Roberta Dąbskiego-Hansa
- Diakon św. Kościoła Rotryjskiego
- Założyciel konkursu Our Sound